Orły Powiatu
Orły Powiatu - Laureaci nagrody Starosty
Arkadiusz Piech
Wychowanek świdnickich klubów piłkarskich. Reprezentant Polski w piłce nożnej, czołowy zawodnik klubów piłkarskiej Ekstraklasy i klubów zagranicznych. Karierę rozpoczął w Polonii Świdnica, z którą w 2004 roku podpisał zawodowy kontrakt.
Automobilklub Sudecki
Organizator Rajdu Świdnickiego Krause. Największego wydarzenia sportowego Świdnicy i całego Przedgórza Sudeckiego. Od samego początku działacze Automobilklubu podchodzili do wszystkich przedsięwzięć z ogromną pasją i oddaniem realizując w ten sposób swoje marzenia. Przez te wszystkie lata Automobilklub Sudecki wydobywał niesamowity potencjał z przepięknych okolic Świdnicy.
Biskup Waldemar Pytel i Bożena Pytel
Gospodarze Kościoła Pokoju od 25 lat. Ksiądz Waldemar Pytel w latach 90. zapoczątkował renowację kościoła, prowadzoną przez fachowców z Polski i Niemiec. Za wzorcową konserwację parafia dostała Złoty Medal na Europejskich Targach Ochrony Zabytków w Lipsku. Szczególnym osiągnięciem jest wpisanie świątyni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ks. Biskup Pytel jest proboszczem tutejszej parafii ewangelicko-augsburskiej. Nagrodzony m.in. przez Ministra Edukacji Narodowej, Miasto Świdnicę, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Towarzystwo Brata Alberta.
Bożena Pytel, socjolog, odpowiada za public relations i działania kulturalno-edukacyjne związane z Kościołem Pokoju. To dzięki niej wydano XVII-wieczny pamiętnik świdniczanina, na podstawie którego powstała sztuka grana przez aktorów Teatru Starego w Krakowie. Zorganizowała „Dolnośląski Szlak UNESCO” promujący dolnośląskie zabytki w Polsce. Przygotowała warsztaty dziennikarsko-fotograficzne dla gimnazjalistów z Torunia, Zamościa i Wieliczki oraz zajęcia dla grupy świdnickich licealistów i seniorów, m.in. z kreatywnego pisania. Pomysłodawczyni i organizatorka Artystycznego Lata na placu Pokoju, wyróżniona przez prezydenta Świdnicy nagrodą kulturalną.
Biskup Świdnicki ks. prof. Ignacy Dec
Pierwszy Biskup Świdnicki. Ks. Ignacy Dec urodził się 27 lipca 1944 r. w Hucisku koło Leżajska, w dawnym województwie rzeszowskim, obecnie podkarpackim. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym i na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu (1962-1969). Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1969 r. w Archikatedrze Wrocławskiej z rąk ks. arcybiskupa Bolesława Kominka, metropolity wrocławskiego, późniejszego kardynała. Dnia 24 lutego 2004 r. został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II pierwszym biskupem diecezji świdnickiej. Święcenia biskupie przyjął 25 marca 2004 roku w katedrze świdnickiej.
Firma „Electrolux”
Jeden z największych pracodawców w regionie. Czołowy producent sprzętu AGD. Fabryka Kuchenek w Świdnicy i zmywarek w Żarowie zlokalizowane są na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i zostały wybudowane od podstaw. W świdnickiej fabryce produkowane są kuchenki wolnostojące i do zabudowy, gazowe, gazowo – elektryczne oraz elektryczne. Fabryka w Żarowie produkuje różne typy zmywarek – wolnostojące, do zabudowy, a także zmywarki kompaktowe.
Firma „Galess”
Firma od początku związana ze Świdnicą i Powiatem Świdnickim. Przykład, że lokalna firma może odnieść duży sukces w biznesie. GALESS jest firmą zajmująca się obróbką powierzchniową żelaza i stali. Firma składa się z wydziałów: Cynkowni Ogniowej, Wirówki Cynkowniczej i Galwanizerni. Posiadamy ponad 20 letnie doświadczenie w branży cynkowniczej. Firma powstała w 1982 roku w Świdnicy, a w roku 1997 powstały nowe wydziały w Bystrzycy Górnej.
Fundacja „Krzyżowa”
Fundament pojednania polsko-niemieckiego. Miejsce spotkań młodzieży i najważniejszych ludzi z międzynarodowej polityki. Krzyżowa jest miejscem spotkania i dialogu, tętni życiem dzięki rozmaitości i różnorodności spotykających się tutaj ludzi, ich pomysłom i działaniom. Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego wspiera rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego. Fundacja ma siedzibę na terenie byłej posiadłości rodziny Helmutha Jamesa von Moltke. W czasach nazizmu działała tu grupa opozycyjna „Krąg z Krzyżowej “. Jako sprzeciw wobec dyktatury i z narażeniem własnego życia, członkowie grupy planowali demokratyczne i pokojowe Niemcy, zintegrowane z Europą.
Janina Kwiecień
Wieloletni Starosta Kartuski, samorządowiec, działaczka społeczna, propagatorka kultury i tradycji kaszubskiej. Na co dzień mieszkanka Sierakowic w Powiecie Kartuskim, lecz osobiście związana ze Świdnicą, gdzie uczęszczała do Liceum Pedagogicznego. Inicjatorka współpracy pomiędzy Powiatem Kartuskim i Świdnickim.
Janusz Gol
Kolejny znakomity piłkarza z Powiatu Świdnickiego. Reprezentant Polski, czołowy zawodnik klubów piłkarskiej Ekstraklasy i klubów zagranicznych. Swoją piłkarską karierę rozpoczynał w miejscowych klubach Świdnicy (Sparta i Polonia)
Krzysztof Figat
Krzysztof Figat działalność samorządową rozpoczął w roku 2006, gdy został wybrany Radnym Powiatu Łowickiego. Od 2012 do 2018 roku pełnił funkcję Starosty Łowickiego, partnerskiego Powiatu Łowickiego.
Lubomir Trojanowski
Pierwszy Przewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego kadencji 1998-2002. Przedsiębiorca, od wielu lat z powodzeniem zarządza firmą Defalin, jednego z największych pracodawców w rejonie.
Ludowy Klub Sportowy „Stragona”
Organizator Międzynarodowych Zawodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Ludowy Klub Sportowy Stragona Strzegom powstał 19 listopada 1973 roku na bazie sekcji jeździeckiej LZS działającej przy Stadninie Koni w Strzegomiu. Od tamtego czasu osiągnął wiele sukcesów, a dziś jest jednym z najprężniej działających klubów jeździeckich w Polsce. Od 2003 roku LKS Stragona jest gospodarzem międzynarodowych zawodów z cyklu Pucharu Świata, połączonych z Mistrzostwami Polski Seniorów, a od 2012 roku klub jest organizatorem międzynarodowych zawodów z cyklu Puchar Narodów.
Matthias Wilkes
Od września 2003 do września 2015 pełnił funkcję Starosty Powiatu Bergstraße. W latach 1989-2003 był Radnym Gminy Lautertal oraz członkiem Rady w miejscowości Reichenbach. W latach 1993 do 2001 stał na czele Rady Gminy Lautertal. W roku 1993 został wybrany Radnym Rady Powiatu Bergstraße. Od roku 1997 do 2001 piastował stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Frakcji CDU w Radzie Powiatu Bergstraße, a od roku 2003 był jej Przewodniczącym. Od momentu rozpoczęcia pracy na stanowisku Starosty Powiatu Bergstraße bardzo intensywnie angażuje się w działania podejmowane w ramach współpracy partnerskiej powiatów Świdnickiego i Bergstraße oraz wspiera inicjatywy na rzecz budowania przyjaznych stosunków między Polską i Niemcami.
Miasto Jičín
W roku 2007 Powiat Świdnicki nawiązał pierwsze kontakty z Miastem Jičín w Republice Czeskiej, które zaowocowały podpisaniem umowy partnerskiej. Współpraca partnerska koncentruje się na realizacji zadań z zakresu: turystyki, kultury oraz promocji gospodarczej. Obie strony wspierają rozwój ruchu turystycznego na obszarze pogranicza oraz wszechstronne i bezpośrednie kontakty między mieszkańcami. W ramach współpracy zrealizowano projekty promocyjne i kulturalne jakie jak: „Turystyka bez granic. Promocja Powiatu Świdnickiego w Czechach”, „Między Nami … Dni Czeskie w Powiecie Świdnickim”, „Poznaj kraj swoich przyjaciół”, „Wrota do bajki” oraz „Wallenstein rozwija kulturę polsko-czeską”.
Paweł Fajdek i Jolanta Kumor
Paweł Fajdek. Dwukrotny Mistrz Świata, Mistrz Europy w rzucie młotem, olimpijczyk i jego pierwsza trenerka. W 2011 r. został złotym medalistą uniwersjady (sukces ten powtórzył w 2013 r.). W 2013 sięgnął po złoto mistrzostw świata w Moskwie a w 2015 po złoty medal na Mistrzostwach Świata w Pekinie. W 2013 zajął 3. miejsce w plebiscycie na europejskiego lekkoatletę roku organizowanym przez European Athletics. Fajdek zdobył również po raz pierwszy Złote Kolce - nagrodę dla najlepszego polskiego lekkoatlety sezonu oraz zajął 3. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego. W 2016 r. został Mistrzem Europy.
Jolanta Kumor była pierwszą trenerką Pawła Fajdka. To dzięki jej uporowi rozpoczął on treningi w tej niezwykle trudnej konkurencji. Była pierwszą i być może jedyną w Polsce trenerką rzutu młotem. To ona na lekcji wychowania fizycznego wypatrzyła talent, który zaowocował później międzynarodową karierą i medalami mistrzostw świata i Europy.
Stanisław Kowalski
Ponad stuletni lekkoatleta ze Świdnicy. Doskonały przykład, że zdobywać medale można zacząć od wieku 104 lata. Pan Stanisław, wynikiem 7.50, ustanowił rekord Europy w kategorii M 100 w rzucie dyskiem. Do Pana Stanisława należą także nowe rekordy Polski oraz rekordy Mistrzostw Polski w pchnięciu kulą (4, 27), rzucie dyskiem (7,50) i biegu na 100 m. (34, 50). Energią i wigorem mógłby obdzielić tuzin nastolatków.
Stowarzyszenie Partnerskie Brücke/Most
Stowarzyszenie Partnerskie Brücke/Most e.V powstało 14 kwietnia 2002 roku z inicjatywy mieszkańców Powiatu Bergstraße. Głównym celem działalności statutowej stowarzyszenia jest pogłębianie przyjaźni między mieszkańcami powiatów Bergstraße i Świdnickiego oraz wzajemnego zrozumienia między Niemcami i Polską. Stowarzyszenie aktywnie angażuje się w działania partnerskie poprzez uczestnictwo w wspólnych przedsięwzięciach i projektach jak np. wymiany społeczno-kulturalne. Obecnie stowarzyszenie liczy 43 członków, a jego przewodniczącym jest p. Philipp Otto-Vock. W dniu 17 września 2017 roku stowarzyszenie zostało uhonorowane Orłem Powiatu Świdnickiego za całokształt działalności na rzecz współpracy partnerskiej powiatów Świdnickiego i Bergstraße.
Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich
Największa i najstarsza organizacja zrzeszająca ludzi biznesu w regionie. Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich powstało 5 kwietnia 1990 roku. Stowarzyszenia, jak czytamy w statucie jest: „…miejscem wymiany doświadczeń, wspomagającym inicjatywy gospodarcze, edukacyjne i kulturalne…”. Za wkład w rozwijanie wolności i demokracji organizacja nagradza wybitne osobowości statuetką „Diament Wolności”. Wśród wyróżnionych są: Prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, Leszek Balcerowicz, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Władysław Frasyniuk, Jan Lityński, Marek Belka, Henryk Wujec, Bogdan Borusewicz.
Teresa Mazurek
Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek rozpoczęła swoją przygodę z samorządem w latach 1994 – 1998 jako Radna Gminy. W latach 1998 – 2002 była Radną i Przewodniczącą Rady Gminy i przez krótki okres, na przełomie lat 2002/2003, była Radną Powiatu Świdnickiego. Od marca 2003 roku nieprzerwanie sprawuje urząd Wójta Gminy.
Werner Breitwieser
Ceniony polityk i były poseł Parlamentu Kraju Związkowego Hesji. W latach 1989-2001 był Przewodniczącym Frakcji CDU w Radzie Powiatu Bergstraße, w latach 1985-1989 i 2001-2014 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Bergstraße.
Wojciech Murdzek
Radny Rady Miejskiej, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, pierwszy Starosta Świdnicki, Prezydent Świdnicy w latach 2002 – 2014. Inicjator powstania wielu organizacji przyczyniających się do rozwoju i promocji regionu, m. in.: Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych, Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Świdnickiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej, członek Towarzystwa im. Brata Alberta, które w Świdnicy prowadzi schronisko dla bezdomnych.
Zygmunt Worsa
Sportowiec, trener, pedagog, samorządowiec. W samorządzie powiatowym od pierwszej kadencji. Pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, Wicestarosty i Starosty Świdnickiego. Inicjator nawiązania współpracy z Miastem Jicin.
Marcin Balcerowski
Koszykarz, zawodnik Górnika Wałbrzych, obecny klub: BG Hamburg. Osiągnięcia klubowe: Mistrzostwo Polski, Mistrzostwo Niemiec. Trener kadry narodowej koszykarzy na wózkach
Waldemar Woźniak
Społecznik, ekolog, propagator czystego środowiska