Archiwum Pandemii A.D. 2020
(05.05.2020)

Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych w Warszawie zainicjowała akcję „Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)” Celem akcji jest aby następne pokolenia dowiedziały się, jak żyliśmy w czasie pandemii wywołanej koronawirusem? Jak zmienił on nasze codzienne zwyczaje, postrzeganie świata i nas samych? Jakie przeobrażenia wymusiła epidemia i w jaki sposób się do nich dostosowaliśmy? Co nas martwiło, a co cieszyło w tym trudnym czasie? Jakie mieliśmy rozterki, wątpliwości, obawy, a co dawało nam nadzieję? W jaki sposób przetrwaliśmy? NDAP zachęca do przekazania własnych – prywatnych zbiorów do Archiwum Państwowego i wspólnego stworzenia ARCHIWUM PANDEMII.

W akcji mogą uczestniczyć wszyscy - osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje, instytucje, organizacje, wspólnoty społeczne. Każdy, kto zechce podzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami w postaci dokumentacji powstałej zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. Zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, zdjęcia, memy, blogi, vlogi, nagrania audio i wideo, inne formy medialne i materiały publikowane na stronach internetowych to cenne źródła dokumentujące zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, społecznym, kulturalnym i zawodowym.

Materiały można przekazywać osobiście lub za pośrednictwem Archiwum Zakładowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Ze szczegółami akcji możecie państwo zapoznać się bezpośrednio z wypowiedzi dr Pawła Pietrzyka Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych do której prowadzi poniższy link.