AKTUALNOŚCI

 

 

  

Spotkanie z Władysławem Frasyniukiem w I LO
(13.12.2019)

A A A

W dniu 12 grudnia 2019 r. w sali widowiskowej I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy odbyło się spotkanie działacza opozycji w PRL oraz członka Solidarności Władysława Frasyniuka z uczniami szkół ponadpodstawowych. Przyjazd do Świdnicy tak znanej osobistości nie był przypadkowy, gdyż związany był z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Spotkanie rozpoczęło się przedmową i projekcją filmu "13 grudnia 1981 - wprowadzenie stanu wojennego". Z historią stanu wojennego oraz dążeniami społeczeństwa do osiągnięcia wolności młodzież mogła zapoznać się podczas niezwykle interesującej i barwnej rozmowy prowadzonej przez Pawła Barańskiego, nauczyciela historii i uczniów "Kasprowicza" z niekwestionowaną Ikoną i Przywódcą Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego "Solidarność" regionu dolnośląskiego. 

Władysław Frasyniuk opowiadał o swojej działalności w tych trudnych czasach, w których do walki z totalitarną władzą niezbędny był silny charakter, który niejednokrotnie wymagał wielu poświęceń. Podczas rozmowy uczestnicy spotkania mogli usłyszeć również o licznych represjach ze strony ówczesnego systemu i aresztowaniach opozycjonistów, także o udziale Władysława Frasyniuka w rozmowach plenarnych Okrągłego Stołu w 1989 roku i licznych anegdotach. Żywa lekcja historii cieszyła się dużym zainteresowaniem oraz było okazją do poznania minionych wydarzeń z relacji bezpośredniego jej uczestnika.

   

   

   

   

   

   
 

 
 

 


 

 |  do góry  |