Patriotyczne występy strzegomskich licealistów
(18.11.2019)

We wtorek, 12 listopada 2019 r, w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu, odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie to przygotowała kl. II a (pod kierunkiem nauczycielek - Małgorzaty Kucharskiej i Kamili Mazur) oraz zespół wokalny (złożony z uczniów uzdolnionych muzycznych, reprezentujących różne klasy), którym kieruje nauczycielka muzyki Agnieszki Rut.

Na scenariusz apelu składały się fragmenty utworów lirycznych i wyjątki znanych polskich dramatów ("Wesele", "III cz. "Dziadów"), pieśni patriotyczne oraz film o tematyce historycznej. Występujący na scenie uczniowie zebrali gromkie brawa i gratulacje, gdyż oglądający występ uczniowie i nauczyciele czuli się poruszeni tym, co zobaczyli na scenie. Podziękowania za pomoc należą się także Jackowi Fornalowi oraz uczniom, którzy zadbali o stronę techniczną uroczystości (Radkowi Mirosze, Izabeli Trojanowskiej, Oli Palian). Niezwykłym wydarzeniem była również konferencja "1989 - 2019 30 let svobody", która odbyła się 14.11.2019 r. w Horicach - czeskim, partnerskim mieście. Licealiści zostali włączeni do oficjalnej delegacji Strzegomia na czele z burmistrzem Zbigniewem Suchytą. "Licealiści, podczas konferencji wykonali poruszające utwory patriotyczne, które zachwyciły publiczność, szczególnie uczniów z czeskich szkół. Uczniowie LO w składzie: Karol Zych, Zofia Malinowska, Alan Tułacz, Nikol Juszczyk, Alicja Riss, Sandra Baranowska, Milena Laskowska, Joanna Szczepanowska, Dominika Bezeg, wraz z nauczycielką muzyki Agnieszką Rut, opowiedzieli piękną historię miłości do Ojczyzny i szacunku do idei wolności, o którą walczyły pokolenia Polaków. Młodzież udowodniła, że nie tylko pamięta o tych wartościach, ale będzie ich propagatorem" - dodaje dyr. Tomasz Marczak. Z okazji obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się również Konkurs na plakat o tematyce niepodległościowej. Efekty rywalizacji można oglądać na wystawie wyeksponowanej na I piętrze głównego budynku szkoły. Klasa I a przygotowała też baner okolicznościowy, poświęcony tematyce niepodległościowej, a w czasie przerw uczniowie mogli obejrzeć rocznicową prezentację multimedialną. Pięknie zaprezentowali się również uczniowie z klas mundurowych, którzy wystawili sztandar szkoły podczas gminnych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. W związku z tak ważnym wydarzeniem uczeń kl. Iag - Michał Oliwa wziął udział w powiatowym konkursie "Polska znowu wolna", w którym zajął V miejsce. Do konkursu przygotowywał się pod kierunkiem Pani Kamili Mazur.

Adam Karpeta
Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu