Uroczystości rocznicowe „Lwowiaków”
(19.09.2019)

18 września, na cmentarzu przy ulicy Brzozowej, odbyły się uroczystości rocznicowe związane z 99 rocznicą bitwy pod Zadwórzem. Obchody zorganizowane były przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. W uroczystościach brali udział Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz i Wicestarosta Zygmunt Worsa.

* * *

Bitwa pod Zadwórzem – zwana polskimi Termopilami miała miejsce 17 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy oddziałem 330 polskich Obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego a siłami bolszewickiej 1 Konnej Armii Siemiona Budionnego. Rozegrała się na dalekim przedpolu Lwowa, 33 km od miasta w pobliżu wsi Zadwórze, znajdującej się obecnie na terytorium Ukrainy. Celem obrońców było opóźnienie podejścia wojsk bolszewickich do Lwowa.

źródło: www.wikipedia.pl

foto: Rafał Pawłowski, Wiadomości Świdnickie