AKTUALNOŚCI

 

 

  

Wykład i teleskop astronomiczny dla strzegomskiego LO
(25.03.2019)

A A A

To była prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. W czwartek (07.03.) klasy I i II wybrały się do wrocławskiego multikina w Pasażu Grunwaldzkim, by wziąć udział w prelekcji na temat Księżyca. Prowadzący – Aleksander Trębacz wykazał się ogromną wiedzą na temat budowy i właściwości naturalnego satelity Ziemi. 

Podczas wykładu poznaliśmy kulisy współpracy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach z najsłynniejszą na całym świecie agencją kosmiczną – NASA.

Poznaliśmy kulisy pracy w MOA oraz zdjęcia Księżyca, które były wykonane dwie dekady temu. Byliśmy zaskoczeni faktem, że wtedy używano zwykłych aparatów analogowych, a mimo to jakość zdjęć była rewelacyjna. Prezentacja p. Aleksandra Trębacza była wzbogacona o zdjęcia i filmy związane z Księżycem i lotami w kosmos. Pojawiło się tam również zdjęcie jednego z młodych podopiecznych naszego prelegenta, które zostało opublikowane w najpopularniejszych czasopismach związanych z astronomią. Pan Trębacz przywołał również historię misji na Księżyc, a także ciekawostki na temat kosztu programu Apollo oraz naukowych efektów wypraw księżycowych. Jestem przekonany, że prelekcja na długo zapadnie w pamięć pasjonatom obserwacji nieba i wszystkim, którzy bliżej interesują się astronomią. Dzięki udziałowi w programie klasa fizyczna LO została wyposażona w teleskop astronomiczny Sky-Watcher BK 707 AZ2 - przeznaczony dla początkujących astronomów. „Jest to wygodny w obsłudze refraktor o średnicy 70 mm pozwalający powiększyć obraz do 140x. Sky-Watcher 707AZ2 wyróżnia się dobrym wyposażeniem: okulary Kellnera, a także dobrej jakości obiektyw.

Teleskop z tego rodzaju obiektywem pozwala odnaleźć najjaśniejsze mgławice pod warunkiem, że obserwacje prowadzone będą z dala od świateł miejskich. Pięknie będą prezentować się w nim jasne obiekty głębokiego nieba takie jak gromady otwarte czy najjaśniejsze mgławice. Najlepiej teleskop ten sprawdza się przy obserwacjach Księżyca jak też przy podstawowych obserwacjach planet Układu Słonecznego – dodaje producent. A więc czas na szkolne obserwacje nieba.

Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu
Alan Tułacz

   

   

   

   

 

 


 

 |  do góry  |