AKTUALNOŚCI

 

 

  

XI Powiatowy Wieczór Poezji Obcojęzycznej - Janis Joplin i Falco W ZSM
(26.11.2018)

A A A

XI Powiatowy Wieczór Poezji Obcojęzycznej - "Janis Joplin i Falco" już za nami. Odbył się w czwartek 22.11.2018 w przepięknej scenerii świetlicy szkolnej Zespołu Szkół Mechanicznych. Już po raz jedenasty organizatorzy konkursu - Koło Języków Obcych ZSM zaprosiło miłośników poezji i poezji śpiewanej do udziału w Wieczorze. 

Podczas imprezy usłyszeliśmy wykonawców z aż 6 szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego: II LO, III LO, ZSE, ZSCKR, ZS NR1 oraz ZSM. W tym roku Wieczór poświęcony był dwóm wielkim postaciom ze świata muzyki XX wieku - Janis Joplin i Johannowi Hansowi Hölzelowi, znanemu raczej pod przybranym imieniem Falco. Janis Joplin zdobyła popularność w drugiej połowie lat sześćdziesiątych XX wieku jako wokalistka zespołu Big Brother and the Holding Company. Choć kariera artystyczna piosenkarki trwała zaledwie kilka lat, przeszła ona do legendy gatunku i ciągle uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej kultury masowej. W 2004 Rolling Stone umieścił ją na 46. miejscu w rankingu 100 Największych Artystów Wszech Czasów. Falco, austriacki wokalista i muzyk, którego idolem był David Bowie, znany jest przede wszystkim jako wykonawca utworów takich, jak "Der Kommissar", "Rock Me Amadeus", "Jeanny" czy "Out of The Dark". Utwory wyżej wymienionych postaci zawierające komentarze społeczne, polityczne i filozoficzne były niejednokrotnie wpisane w nurt ówczesnej kontrkultury, wnosząc ożywczy powiew w spostrzeganiu i kształtowaniu rzeczywistości. Młodzież przybyła na imprezę zaprezentowała zarówno wiersze, jak i piosenki w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim i koreańskim. Wszyscy wykonawcy otrzymali nagrody.

Serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że PWPO ma swoją coroczną edycję. Mamy nadzieję, że zobaczymy się również w przyszłym roku podczas kolejnego spotkania miłośników poezji.

Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy

   

   

   

 

 


 

 |  do góry  |