AKTUALNOŚCI

 

 

  

Zosia Brzozowiec laureatką głównej nagrody w dolnośląskim konkursie ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki”
(13.11.2018)

A A A

Konkurs ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki” ,przeznaczony dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i młodzieży szkół ponadpodstawowych z województwa dolnośląskiego, został ogłoszony z okazji Jubileuszu 100-lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych, a także w związku z ustanowieniem przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego roku 2018 „Dolnośląskim Rokiem Praw Kobiet”. 

 

Jego celem było pogłębienie świadomości społecznej na temat praworządności, idei równości płci w państwie demokratycznym, roli kobiet w historii świata i regionu, poprzez ukazanie sylwetek nieprzeciętnych mieszkanek Dolnego Śląska. Poprzez przywołanie przykładów twórczych, mądrych kobiet organizatorzy chcieli pokazać, że historia ma nie tylko męską twarz, ale że tworzyły ją również kobiety, a ich postaci są dobrymi wzorami dla kobiet i dziewcząt żyjących obecnie. Mają dać im siłę do działania i aktywności w sferze publicznej.

Organizatorami konkursu ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki” są: Wydział Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, we współpracy ze Stowarzyszeniem Dolnośląski Kongres Kobiet oraz Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej we Wrocławiu, które jest fundatorem nagród dla laureatek i laureatów. Patronat honorowy nad konkursem objął Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, a patronat medialny - Gazeta Wyborcza Wrocław.

Konkurs przebiegał w dwóch konkurencjach: na plakat i reportaż, poświęcony wybranej mieszkance Dolnego Śląska, osobie historycznej lub żyjącej współcześnie, która swoimi działaniami przyczyniła się lub przyczynia, do pozytywnych zmian na terenie Dolnego Śląska, Polski, a nawet całego świata.

Zosia, nasza humanistka z klasy 1a, stworzyła reportaż o księżnej Mariannie Orańskiej, która zapisała się w historii Dolnego Śląska bardzo racjonalną i skuteczną działalnością ekonomiczną. Była odważną kobietą, łamiącą stereotypy i na wskroś nowoczesną. W pamięci poddanych pozostała jako Dobra Pani i utrwalona została w wielu nazwach miejscowych w okolicach Masywu Śnieżnika, patronuje również szkołom i urzędom, o czym Zosia przypomina w swoim tekście, który czyta się jednym tchem. Autorka została uhonorowana główną nagrodą w swojej kategorii wiekowej. Warto nadmienić, że jury przyznało jedyną nagrodę, więc jest ona tym cenniejsza.

Warto nadmienić, że w kategorii „plakatu” wzięła udział Julia Gajek, która przedstawiła w formie graficznej wspomnienie o księżnej Daisy.

Laureaci zostaną nagrodzeni 16 listopada 2018 r. podczas konferencji ,,Wolność wyboru kobiet. Jak uczyć o równości. Konferencja jubileuszowa na 100-lecie praw wyborczych Polek ‘‘, która odbędzie się na Uniwersytecie Wrocławskim. Honorowym gościem konferencji będzie dr Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich, który objął konferencję swoim honorowym patronatem.

I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

 

 


 

 |  do góry  |