AKTUALNOŚCI

 

 

  

ŁAUMA, CZYLI CZAROWNICA wieczorową, jesienną porą w „Teatrze Dramatycznym”
(07.11.2018)

A A A

26.pażdziernika humaniści z klasy 1. LO uczestniczyli w spektaklu niepowtarzalnym i niezwykłym. Na deskach Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu zagrano bowiem brawurową sztukę o łaumach, pogańskich bóstwach, zamieszkujących lasy skrzatach i o młodej dziewczynie, która chce ten świat zrozumieć i opowiedzieć na falach eteru.

 

Dorota, bo o niej mowa, z tatą przenosi się z Warszawy do Łojm, w samo centrum Suwalskiego Parku Krajobrazowego.” Przywozi ze sobą samotność współczesnego dziecka. Zostawiając w dali wygodę stolicy, szybki i głośny rytm życia w centrum, zaczyna eksplorować rodzinne historie z przeszłości – i odkrywa świat pełen wiedźm, łaum, bogów i upiorów.

Dziewczynka musi stać się wiedżmą, czyli kobietą, która powstrzyma nadciągającą zagładę”. W zadaniu pomaga babcia-nieżyjąca już, ale stale obecna, po której Doris odziedziczyła zdolność kontaktu ze światem nadprzyrodzonym.
Spektakl można „czytać” na wielu poziomach, jak to z baśniami bywa. Znajdą się tu wątki ekologiczne, poruszone zostaną problemy współczesnego świata związane z brakiem porozumienia między ludżmi, potrzebą kontaktu, lękiem przed otwartym wyrażaniem swoich potrzeb, konflikty pokoleniowe i wiele innych.

Według twórców sztuki to „mądra i nowoczesna baśń dla całych rodzin. Inspirowana słowiańską mitologią i legendami ludów bałtyjskich opowieść o tym, że w obliczu zagłady świat może uratować jedynie empatia, miłość i stary dobry klasyczny Johnny Cash”.

Miarą sukcesu spektaklu jest deszcz nagród, otrzymanych ,m.in. na 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2018 -nagroda aktorska dla Sary Celler – Jezierskiej; wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu KORCZAK ; Atest Assiteju, czyli Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego- wyróżnienie dla spektaklu, wyróżnienie aktorskie dla Sary Celler – Jezierskiej; na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA Zabrze 2005- nagrodę za adaptację otrzymali: Maciej Podstawny, Magdalena Miklasz i Łukasz Zaleski twórcy spektaklu; nagrodę aktorską za rolę w spektaklu otrzymała Sara Celler – Jezierska.

Miarą sukcesu sztuki jest też zawsze pełna po brzegi widownia i owacje na stojąco.

Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach

 

 

 


 

 |  do góry  |