AKTUALNOŚCI

 

 

  

Leksykon historii wsi powiatu świdnickiego do 1945 r. 
(19.06.2018)

A A A

W ubiegłym tygodniu na rynku księgarskim ukazała się nowa książka poświęcona ziemi świdnickiej - "Leksykon historii wsi powiatu świdnickiego do 1945 r.".

- To pierwsze kompendium wiedzy na ten temat, wydane w języku polskim, które obejmuje historię wszystkich wsi znajdujących się obecnie w granicach administracyjnych powiatu, ale nie tylko. Przybliżyliśmy także dzieje tych miejscowości, które już nie istnieją lub zostały włączone do większych jednostek terytorialnych - mówi autor książki, świdnicki historyk Sobiesław Nowotny.

W sumie w Leksykonie opisanych zostało ponad 120 wsi znajdujących się niegdyś i obecnie w granicach powiatu świdnickiego.

Dzięki badaniom archiwalnym udało mu się odkryć wiele nowych faktów lub poprawić błędne informacje, które funkcjonowały do tej pory. Trudno nie przeceniać znaczenia tej pozycji dla osób, które interesują się historią naszej małej Ojczyzny. Z pewnością nie wyczerpuje ona tematyki bogatej historii ziemi świdnickiej, niemniej zawiera pokaźną ilość informacji, które pozwalają poznać dzieje miejscowości powiatu świdnickiego.

- W leksykonie pominięto natomiast celowo hasłowe ujmowanie opisów przysiółków i kolonii, gdyż częstokroć, ze względu na brak danych źródłowych, opisy te miałyby formę jednozdaniową. Na ile są znane, wyróżnione one jednak zostały w odrębnej tabeli umieszczonej na końcu książki, która prezentuje obecne polskie i dawne niemieckie nazwy miejscowości - dodaje dziennikarz i publicysta Andrzej Dobkiewicz, współautor i wydawca leksykonu. Książka jest wzbogacona ilustracjami prezentującymi fragmenty opisywanych miejscowości, wykonanymi przed 1945 r.

Ponad trzystustronicową książkę w formacie B5 i twardej oprawie można nabyć w redakcji "Wiadomości Świdnickich" w Świdnicy, w księgarni "Eureka" (Świdnica, Rynek) oraz zamówić e-mailem: wydawnictwo@errata.pl

Patronat na publikacją objął m.in. starosta świdnicki Piotr Fedorowicz.

 

 

 


 

 |  do góry  |