AKTUALNOŚCI

 

 

   

 

10 - lecie partnerstwa Powiatu Świdnickiego z Miastem Jičín 
(23.05.2018)

A A A

W dniach 18 - 20 maja 2018 r. delegacja Powiatu Świdnickiego na czele z Wicestarostą Zygmuntem Worsą przebywała w partnerskim Mieście Jičín w zawiązku z uroczystymi obchodami 10 - lecia partnerstwa. Obchody zorganizowane zostały przez czeskiego partnera przy okazji Święta Wallensteina.

Albrecht Eusebius von Wallenstein, zwany w Czechach Albrechtem z Valdštejna, był jednym wybitnym dowódcą, politykiem, a także jak na tamte czasy przedsiębiorcą i managerem. Był generalissimusem wojsk cesarskich, czyli ich naczelnym wodzem, księciem meklemburskim i frydlanckim.

W obchodach Święta Wallensteina oprócz oficjalnej delegacji z Powiatu Świdnickiego udział wzięli również mieszkańcy powiatu. Wyjazd na obchody możliwy był dzięki udziałowi w mikroprojekcie "Nadal razem" realizowanym w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska, Funduszu Mikroprojektów.

Wszyscy odwiedzający Jičín mogli przenieść się choć na chwilę do XVII wieku, ujrzeć na własne oczy Księcia Wallensteina w otoczeniu świty, a także uczestniczyć w wielu zabawach, koncertach, czy rekonstrukcjach bitew charakterystycznych dla tamtego okresu.

Barokowy klimat imprezy, liczne atrakcje oraz wspaniała atmosfera wprawiły wszystkich uczestników w doskonały nastrój oraz zapewniły niecodzienne i niezapomniane przeżycia.

Grami i sportami oraz przeglądem najnowszych osiągnięć sztuki i wiedzy uczciliśmy zwycięstwa księcia a także zaprezentowaliśmy jego najnowsze plany budowlane.

Książę przyjechał, bowiem, podobnie jak w latach minionych, na inspekcję stolicy swojego księstwa frydlanckiego, gdzie kiedyś zamierzał skupić swój dwór, urzędy, instytucje kościelne i szkoły wyższe. Zgodnie z tymi planami odbyła się przebudowa miasta i przekształcenie jego okolicy w kompozycję krajobrazową. Pracami kierowała Wallensteinowa kancelaria budowlana, w której działali też znani architekci włoscy.

Dlatego Dni Wallensteina odbywające się w centrum Jicina oraz w Loggii, przypominającej praską, lecz mniej znanej, mają tak wspaniałą, naturalną oprawę.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 

 
 


 

 |  do góry  |