AKTUALNOŚCI

 

 

  

Akcja Żonkile w Strzegomiu 
(25.04.2018)

A A A

Akcja Żonkile została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. W akcję włączają się licznie szkoły z całej Polski.

Dlaczego Żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.
Uczniowie Zespołu Szkół w Strzegomiu pod opieką nauczycieli już kolejny rok wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”.

W ramach akcji uczniowie klasy II mechanik pojazdów samochodowych z wychowawcą panem Jackiem Sozańskim oraz konserwatorem panem Władimirem Kryczenkow uprzątnęli miejsce pamięci , strzegomski cmentarz żydowski. Uczniowie klasy IV technikum górnictwa odkrywkowego i ekonomicznego uczestniczyli w zajęciach edukacji historycznej związanych z powstaniem w getcie warszawskim, przygotowanych przez panią Marzennę Łaciuk, nauczycielkę historii.

Natomiast młodzież z Samorządu Uczniowskiego pod opieką pań Moniki Kozłowskiej i Doroty Sozańskiej w tym dniu rozdawała mieszkańcom Strzegomia symboliczne kwiaty.

Akcja „Żonkil” zorganizowana przez Zespół Szkół z pewnością przypomniała i godnie upamiętniła wszystkich tych, którzy walczyli i zginęli podczas powstania w getcie warszawskim oraz była znakomitą lekcją o tolerancji.

Zespół Szkół w Strzegomiu

 

   

   

 

 


 

 |  do góry  |