AKTUALNOŚCI

 

 

  

Martyna i Julka z III LO nagrodzone w ogólnopolskim konkursie 
(20.04.2018)

A A A

Martyna Gruca i Julka Mucherska uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy są laureatkami X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Siedem grzechów głównych". Julka przygotowała pracę malarską, natomiast Martyna przedstawiła do konkursu pracę wykonaną graficzną techniką komputerową pt. "Devil".

   

 

 

Julka przygotowywała się do konkursu pod opieką prof. Kamili Karst, która od wielu lat z powodzeniem przygotowuje w III LO adeptów sztuki plastycznej.

- Martyna to niezwykła osobowość i wspaniały talent szczególnie w zakresie cyfrowych technik graficznych. Pomimo, że jest dopiero w klasie pierwszej to już dysponuje umiejętnościami obsługi programów graficznych, tabletów wykraczającymi poza standardy - relacjonuje prof. Tomasz Wyrwa, opiekun Martyny - Wraz z bardzo dużą grupą młodzieży (nie tylko z III LO ale również z innych szkół ponadgimnazjalnych) uczestniczy w zajęciach komputerowych, kreatywnych technik graficznych i razem z Julką jest wyróżniającą się autorką prac wystawianych w ramach cyklicznej wystawy "Digital Top 10". Nagrodzony "Devil" w oryginale jest również prezentowany w tej edycji wystawy. Praca wykonana jest w technice 3D, która w wersji komputerowej symuluje przestrzeń trójwymiarową.

Kreatywna grafika komputerowa, a także grafika inżynierska to stały element edukacji w klasie artystycznej w III LO. Wprowadzony jako nowatorski przedmiot nauczania kilka lat temu ma za zadanie w sposób praktyczny przedstawić możliwości i nauczyć wykorzystania najnowocześniejszych technik cyfrowych w procesie nauczania.

Kilka lat temu III LO było pionierem wprowadzając tę innowację. Dzisiaj grafika komputerowa to nie tylko nieodzowny element kształcenia studentów na wszystkich kierunkach technicznych ale także odrębna dziedzina naukowa i kierunek studiów I i II stopnia. Uczniowie po przygodzie z grafiką komputerową w III LO studiują ten kierunek na wielu prestiżowych uczelniach (w Danii, Anglii, Niemczech).

Czy każdy może zostać grafikiem komputerowym?

- Oczywiście, że tak - odpowiada prof. Tomasz Wyrwa - Ważne jest jednak to, żeby nie wyjść z założenia, że należy tylko i wyłącznie nauczyć się obsługi programów i urządzeń graficznych. Ta, nowoczesna dziedzina naukowa zmusza do posiadania szerokiej, interdyscyplinarnej wiedzy. Świat komputerów to świat wirtualny. Jego budowaniem zajmują się ludzie o szerokim spojrzeniu na otaczającą rzeczywistość i przede wszystkim... ludzie wszechstronnie wykształceni. Technologie cyfrowe, które w najbliższym czasie całkowicie opanują procesy technologiczne, wymagają od ich użytkowników nie tylko wiedzy informatycznej ale również wiedzy ogólnej. Tylko tak przygotowany człowiek jest w stanie właściwie wykorzystać to co zmieniło nasz świat - komputer.

III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

 

 

 


 

 |  do góry  |