AKTUALNOŚCI

 

 

  

Matematyka jest πękna
(28.03.2018)

A A A

Zespół Szkół w Strzegomiu świętował tegoroczny Dzień Liczby Pi konkursowo. Święto ma na celu promocję wiedzy matematycznej. Dlaczego to właśnie 14 marca został uznany za Światowy Dzień Liczby Pi? Od przybliżonej wartości pi, która wynosi 3,14. 

W USA zapisuje się daty, podając najpierw miesiąc, a później dzień: 3.14 czyli dokładnie 14 marca.
Liczba pi, wyraża stosunek długości okręgu do jego średnicy - doskonale wiedzą to uczniowie naszego technikum, którzy korzystają z niej w zadaniach geometrycznych. Jednak pi jest również niezastąpiona w zaawansowanej nauce. Przy jej pomocy można również określać pole elektryczne czy magnetyczne. Na przykład astronomowie używają jej do zmierzenia gęstości promieniowania.

Zorganizowany w naszej szkole konkurs matematyczny nie dotyczył zawansowanego poziomu ale sprawdzał zdobytą wiedzę z zakresu klasy pierwszej szkoły średniej. Do dwuetapowego konkursu zgłosiło się osiem drużyn. W pierwszej części każda drużyna prezentowała biografię i dokonania wybranego przez siebie matematyka, który przyczynił się do rozwoju tej ważnej dziedziny życia. W drugiej części uczestnicy rozwiązywali dziesięć zadań.

Zmagania drużyn oceniała jury w składzie: p. Robert Wójtowicz- dyrektor szkoły, p. Robert Kelner- nauczyciel matematyki i fizyki, p. Katarzyna Zator- nauczyciel biologii i chemii, p. Małgorzata Kossak- nauczyciel bibliotekarz oraz przewodnicząca SU Oliwia Bodziany.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy matematycznej, a wśród nagrodzonych znaleźli się:

  • I miejsce -Wiktoria Zwierzkowska, Patrycja Cajs oraz Bartosz Tyrała i Miłosz Postawski

  • IImiejsce - Izabela Studnicka, Emila Bujalska

  • III miejsce-Wojciech Pindral, Filip Soroka oraz Jakub Fudali, Bartosz Lech.

Zespół Szkół w Strzegomiu

 

   

   

 


 

 |  do góry  |