AKTUALNOŚCI

 

 

  

Maja Wawrzyniak - uczennica świebodzickiego LO - laureatką XI DOLNOŚLĄSKIEGO PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ DZIECI I MŁODZIEŻY 
(10.01.2018)

A A A

Młodzi ludzie lubią marzyć- odrywać się od rzeczywistości, bujać w obłokach, podróżować po niby-landach i przenosić się do światów alternatywnych. Robią to z rozmaitych przyczyn i w różnym celu- jedni dają upust swojej fantazji, bo codzienność nie spełnia ich oczekiwań, inni uciekają od traumatycznych przeżyć, by zbudować miejsce, w którym ich życie będzie wyglądać inaczej, jeszcze inni pragną zawrócić czas, żeby nadać swojej egzystencji inny bieg i naprawić coś, co zostało zepsute. Są też tacy, którzy fantazjują dla samej frajdy wymyślenia miejsc i zdarzeń, które w „realu” nie mogłyby zaistnieć.

Takie i sto innych pewnie motywacji przyświecało 397 uczestnikom XI DOLNOŚLĄSKIEGO PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ DZIECI I MŁODZIEŻY , którzy wzięli w nim udział. Tegoroczna edycja przebiegała bowiem pod hasłem „A gdyby tak…” , które z definicji podróże w świat imaginacji sugerowało. Wśród autorów opowiadań, którzy podjęli się zwerbalizowania swoich wyobrażeń znalazła się uczennica 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach- Maja Wawrzyniak. W swoim niezwykle dojrzałym, odważnym i oryginalnym tekście w sposób przewrotny i metaforyczny, z właściwą sobie nutą autoironii i zamyślenia- poruszyła problem odwagi wkraczania w dorosłość, pozostając sobą i nie zagłuszając własnej wrażliwości i indywidualizmu. Praca Mai została uhonorowana główną nagrodą w kategorii „szkoły ponadgimnazjalne”.

Konkurs cieszy się dużą popularnością- oprócz tekstów nadesłanych z całego Dolnego Śląska znalazły się nawet prace z tak odległych miast, jak Rzeszów czy Piaseczno.

Na uroczystej gali rozdania nagród, która odbyła się 16.02. spotkali się twórcy, ich rodzice , nauczyciele i przyjaciele. Organizatorzy w ciekawej formie poinformowali o wynikach konkursu- fragmenty wyróżnionych i nagrodzonych prac zostały odczytane przez aktorów z amatorskiego teatru „Pęknięte Zwierciadło”, a zaproszeni goście z zapartym tchem słuchali drobnych próbek tej twórczości. Opowiadania zostaną w całości opublikowane na stronie internetowej organizatora.

Zaszczytem i wyróżnieniem było dla mnie zaproszenie przez Maję na opisaną uroczystość- czuję się wzruszona i dumna. Maja ma wielki talent ubierania w słowa swoich niebanalnych i niepokornych myśli. Mam nadzieję, że nie powiedziała ostatniego słowa w dziedzinie literackiej wypowiedzi i jeszcze nie raz zaskoczy i zachwyci czytelników. Gratuluję – Ewa Grochowska

Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach

 

   

   

 

 


 

 |  do góry  |