AKTUALNOŚCI

 

 

  

Projekt polsko – niemiecki strzegomskiego LO 
(11.04.2017)

A A A

W dniach 27.03. – 04.04.2017 r. odbyła się XX międzynarodowa wymiana polsko – niemiecka. W projekcie uczestniczyli uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu oraz uczniowie dziewiątej klasy Norbertusgymnasium w Magdeburgu. Pierwsza część projektu odbyła się w Polsce (Strzegom, Morawa, Świdnica, Wrocław), natomiast druga w Niemczech (Magdeburg, Berlin). Temat wymiany: „Zbliżenie prze kulturę”. 

Projekt przygotowały i koordynowały nauczycielki: Joanna Marciniszyn i Kamila Mazur. Projekt rozpoczął się w pałacu w Morawie, w którym przygotowano moc atrakcji, a także noclegi w historycznym miejscu skrywającym niezwykłe tajemnice. Jednym z najciekawszych momentów w Morawie było spotkanie z panią Melittą Sallai, która opowiedziała o trudach wojny, życiu na emigracji, swoich podróżach, wzlotach i upadkach, a także o niezwykłej miłości. Podczas projektu licealiści mogli szlifować język angielski i niemiecki, biorąc udział w wielu grach integracyjnych, ucząc się piosenek w obcym języku i przygotowując informacje na temat zwiedzanych miejsc i zabytków. Uczniowie wspólnie zwiedzili: Operę Wrocławską, Uniwersytet Wrocławski, Ossolineum, trasę krasnali wrocławskich, a także Krzyżową, Świdnicę, a w niej: Kościół Pokoju i wieżę ratuszowa, (z której mogli podziwiać panoramę miasta). W Niemczech zwiedzili Berlin (Pomnik Ofiar Holocaustu, Raichstag, Bramę Brandenburską), a także Magdeburg, którego historię poznali zwiedzając tamtejsze muzeum. 

W Niemczech licealiści zaznali smaku międzynarodowej przyjaźni, a także tradycyjnego germańskiego sznycla. W Norertusgimnasium uczniowie podsumowali projekt tworząc graficzne prace z miejsc, które poznali. To było bardzo udane spotkanie młodych ludzi, których, we współczesnej Europie, więcej łączy niż dzieli. Projekt współfinansowany przez fundację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu

 

   

   

   

   

 


 

 |  do góry  |