AKTUALNOŚCI

 

 

  

Szansa na zdrowie. Powiat świdnicki zaprasza panie na badania mammograficzne 
(19.01.2017)

A A A

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Rocznie z jego powodu umiera w naszym kraju ok. 5000 kobiet. Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym (blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe).  Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych (13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych). 

Wcześnie wykryty nowotwór daje niemal stuprocentową szansę na wyleczenie. Co ważne, przy wcześnie wykrytym nowotworze leczenie jest mniej inwazyjne. Często udaje się uniknąć amputacji piersi. Dlatego tak istotna jest profilaktyka, a są nią bezpłatne badania mammograficzne. Zachęcamy serdecznie wszystkie panie w wieku od 50 do 69 roku życia do ich wykonania.

Z danych wynika, że to w tej grupie wiekowej jest najwięcej zachorowań na nowotwór złośliwy piersi. Mimo ogromnych możliwości w powiecie świdnickim z tej formy profilaktyki skorzystało tylko 48,62% pań. Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia, trwająca 5 minut, pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.

Jeśli jesteś w wieku 50 – 69 lat oraz:

  • w ciągu ostatnich dwóch lat nie miałaś wykonywanej mammografii
    w ramach NFZ,

  • nie miałaś wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi
    zgłoś się na bezpłatne badanie mammograficzne organizowane finansowane przez NFZ!

Badania można wykonać w:

  1. Centrum Usług Medycznych „Eskulap” spółka z o.o., ul. Zamenhofa47, 58-100 Świdnica, Tel. 74 851-76-69,

  2. Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Medi-Lab” s.c. Wróbel i Wspólnicy, ul. Wałbrzyska 8-4A, 58-100 Świdnica, Tel. 74 853-61-11

Barbara Świętek
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych

 


 

 |  do góry  |