AKTUALNOŚCI

 

 

  

Narodowe czytanie „Quo Vadis” w Zespole Szkół w Strzegomiu 
(13.09.2016)

A A A

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainicjowana 5 lat temu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest propagowanie czytelnictwa i przybliżanie treści wybitnych dzieł literatury polskiej. W poprzednich latach były czytane takie utwory, jak „Pan Tadeusz”, „Śluby panieńskie”, „Trylogia” i „Lalka”. W tym roku, w wyniku głosowania internautów, wybrano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Akcja tego utworu rozgrywa się w starożytnym Rzymie za panowania Nerona. Trudna miłość Winicjusza i Ligii, prześladowania chrześcijan, spalenie Rzymu, początki nowej religii- to wszystko pokazuje Sienkiewicz w swojej powieści.
W Zespole Szkół akcja Narodowego Czytania miała miejsce 5 września. Zgromadzeni w auli szkolnej uczniowie obejrzeli najpierw prezentację multimedialną na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, którą wykonała Paulina Bodniewicz z klasy IIITI, a następnie wysłuchali fragmentów powieści dotyczących spalenia Rzymu. Dyrektor szkoły- Pan Robert Wójtowicz, wicedyrektor- Pani Dorota Sozańska, kierownik kształcenia praktycznego- Pani Halina Fitas i uczniowie z klasy III TI- Ewa Malinowska i Dominik Lipiński odczytali kolejne fragmenty „Ouo vadis”, przenosząc nas do świata antycznego Rzymu.

Kolejne Narodowe Czytanie za rok, ale naprawdę nie trzeba czekać tak długo, aby poznać dzieło literackie. Wystarczy się przejść do biblioteki, do księgarni, sięgnąć po audiobooka, czy ebooka i świat literatury stoi przed nami otworem. Zachęcam do czytania.

Zespół Szkół w Strzegomiu

 

   

   

   

 


 

 |  do góry  |