AKTUALNOŚCI

 

 

  

Granitowy Żeromski nabiera kształtów 
(14.06.2016)

A A A

Trwają prace nad pomnikiem Stefana Żeromskiego, patrona Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu, który zostanie zamontowany przed budynkiem szkoły już w sierpniu. Oficjalne odsłonięcie nastąpi 24. września 2016 r. podczas VI Zjazdu Absolwentów LO. 

Monument będzie miał 3 metry wysokości i wagę 4 ton. Wykucia pomnika podjął się strzegomski rzeźbiarz Jerzy Zysk, który wykonał już styropianowy model popiersia pisarza. „Wykonanie modelu w styropianie, w skali 1:1, jest niezbędne, ponieważ podczas prac w granicie nie ma już miejsca na pomyłki. Każdy fałszywy ruch, nieprecyzyjne określenie proporcji jest nieodwracalne. Na tym polega cała trudność pracy w tym materiale” – dodaje Jerzy Zysk. Granitowy blok ufundowali absolwenci LO: Natalia i Tomasza Gromiec oraz Beata Ślempa (Kamieniarstwo D.&J. Gromiec). Blok został wycięty i przetransportowany do pracowni Jerzego Zyska. Pierwsze efekty już widać. „Zamontowanie pomnika przed budynkiem szkoły będzie okazją, aby w sposób szczególny uczcić wspaniałego pisarza, a zarazem patrona szkoły. Zjazd Absolwentów LO jest do tego najlepszą okazją. To pierwszy w Polsce granitowy pomnik Żeromskiego, który będzie zlokalizowany przy szkole noszącej jego imię i posiadający tak imponujące wymiary” – dodaje dyr. Tomasz Marczak. Monument pojawi się również na rynku podczas Święta Granitu Strzegomskiego. Klasa dziennikarska, która tradycyjnie rozstawi namiot „Głosu Liceum”, zbierze opinie mieszkańców i wykona zdjęcia (na tle pomnika) wszystkim zainteresowanym. „Fotorelacja z tego święta, wraz ze zdjęciami społeczności LO i materiałami z życia szkoły zostanie wmurowana w fundament pomnika.

Dlatego serdecznie zapraszamy do naszego stanowiska podczas Święta Granitu Strzegomskiego” - dodają dziennikarze z „Głosu Liceum”.

Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu

 

   

   

 

 


 

 |  do góry  |