AKTUALNOŚCI

 

 

  

Chrzest966 - Maciej Fortuna. Polska muzyka średniowieczna na trąbkę i organy z wizualizacjami
(27.05.2016)

A A A

1050-lecie Chrztu Polski stało się pretekstem do stworzenia koncertu multimedialnego na trąbkę i organy z wizualizacjami. Autorem wszystkich opracowań muzycznych jest Maciej Fortuna, kompozytor oraz trębacz jazzowy. Na repertuar koncertu składają się zarówno pierwsze polskie utwory związane z tradycją sakralną, jak i autorskie kompozycje Macieja Fortuny tworzone w stylistyce silnie nawiązującej do okresu polskiego średniowiecza. Zestawienie trąbki i organów w stylistyce jazzowej, na gruncie polskich utworów średniowiecznych stanowi wydarzenie bez precedensu.

Programowym rdzeniem koncertu są aranżacje średniowiecznych tropów. Pojawiają się więc utwory związane z tradycją liturgiczną - Bogurodzica, Krystus z martwych wstan je, Bądź pozdrowion Krzyżu Święty, a także autorskie kompozycje Macieja Fortuny, tworzone w zgodzie ze stylistyką polskich średniowiecznych tropów.

Zorientowanie Macieja Fortuny na muzykę średniowiecza trwa od wielu lat, co znalazło swoje ucieleśnienie w albumie wydanym w roku 2013 - Fortuna/Dys - Tropy. Wydawnictwo to zostało uznane za jeden z najlepszych albumów jazzowych roku 2013 i zebrało pozytywne opinie najważniejszych krytyków jazzowych w Polsce. Zainicjowało jednocześnie współpracę z oficyną DUX (Fortuna/Dys - Maciejewski Variations DUX 1151)

W oparciu o warstwę muzyczną powstały również wizualizacje, które stanowią integralną część koncertu, działającą w pełnej synchronii z muzyką. Składają się na nie obrazy o tematyce liturgicznej i poddawane są animacji. Kinetyka przedstawianych scen nawiązuje do muzyki, a zastosowanie specjalnych urządzeń umożliwia pełne zespolenie obu warstw - audio i wideo - nawet we fragmentach improwizowanych.

Wykonawcy:
Maciej Fortuna - trąbka, kompozycje, aranżacje
Marek Smoczyński - organy
Paweł Wypych - wizualizacje

 

 

 


 

 |  do góry  |