AKTUALNOŚCI

 

 

  

Technikum Górnictwa odkrywkowego w Strzegomiu na wycieczce zawodoznawczej dzięki firmie "Atlas Copco" 
(05.05.2016)

A A A

Już od czterech lat przedstawiciele firmy Atlas Copco, dzięki życzliwości i otwartości Andrzeja Mielko - dyrektora operacyjnego, spotykają się z uczniami klas technikum górnictwa odkrywkowego. Należy przypomnieć, że firma ta jest czołowym producentem urządzeń i maszyn górniczych na świecie. W tym roku spotkanie to miało wyjątkowy charakter.

Firma Atlas Copco w osobach: Justyna Szewczyk, Roman Ślęzak, Janusz Martyszewski i Arkadiusz Kubarycz, zorganizowała uczniom klas TGO wycieczkę zawodoznawczą do "Kopalni Granitu Zółkiewka I/II" w Strzegomiu. Firma "Granit Strzegom" udostępniła pokaz pracy wiertnicy do wiercenia otworów strzałowych Rock Buggy. Po kopalni oprowadzał Krzysztof Molenda. Tematyka wycieczki obejmowała następujące zagadnienia:

 1. Szkolenie BHP na kopalniach odkrywkowych;

 2. Prezentacja wiertnicy:
  - BHP przy wiertnicy, omówienie zasad bezpiecznej pracy;
  - Budowa wiertnicy, omówienie głównych podzespołów;

 3. Narzędzia używane do wiercenia - rodzaje koronek, żerdzi, zużycie narzędzi, pokaz
  ostrzenia koronek;

 4. Pokaz wiercenia otworów strzałowych;

 5. Pokaz pracy łupiarki i dzielenie bloku granitowego klinem trójdzielnym w zakładzie przeróbczym.

Zainteresowanie w/w problematyką było bardzo duże, a wrażeń i pytań mnóstwo. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem przekazanych treści przy wyśmienitym poczęstunku. Uczestnikom wycieczki w miejscowości Borów - Stowarzyszenie Aktywni Borów Dzierzków - zorganizowało grilla i "coś" na słodko. Jeszcze raz w tym miejscu składamy podziękowania dla pracowników firmy Atlas Copco, za to kolejne, istotne, edukacyjne spotkanie dla naszych uczniów. Za koordynację przedsięwzięcia ze strony Zespołu Szkół była odpowiedzialna Renata Dziurla.

Zespół Szkół w Strzegomiu

 

   

   

 

 


 

 |  do góry  |