AKTUALNOŚCI

 

 

  

Warsztaty dziennikarsko - medialne w strzegomskim LO 
(25.03.2016)

A A A

W poniedziałek (21.03.) uczniowie strzegomskiego LO mieli okazję gościć dwie niezwykłe osoby, które o dziennikarstwie i mediach wiedzą prawie wszystko: Macieja Warsińskiego (reportera TVN24) oraz Mirosława Oczkosia (wykładowcę SGH, specjalistę ds. PR oraz opiekun klasy dziennikarsko - medialnej i prawniczej). 

Spotkanie rozpoczęło się od warsztatów, które redaktor Maciej Warsiński (znany m.in. z programu "Polska i świat"), przy wsparciu merytorycznym Mirosława Oczkosia, przeprowadził w klasach zainteresowanych naukami humanistycznymi, a szczególnie nowymi mediami.

Relacja Oli Burdzy:

"Pan Maciej przybliżył nam specyfikę pracy dziennikarskiej, głównie: prezentera, reportera, korespondenta. Wyjaśnił, jakie predyspozycje są cenne w pracy dziennikarzy i krok po kroku, na konkretnych przykładach, omawiał, jak powstaje materiał (jego gromadzenie, realizacja i efekt końcowy). Zachęcał nas do aktywności i zgłaszania swych pomysłów, opowiadania o wątpliwościach oraz zadawania pytań. Podkreślał, że mimo tego, iż praca dziennikarza jest ciężka, to warto ją podjąć, ponieważ potrafi być naprawdę fascynująca i absorbująca. Głównym tematem spotkania z uczniami klasy Ia i IIa było tworzenie materiału telewizyjnego. Dzięki redaktorowi mogliśmy dowiedzieć się, jak wygląda przygotowanie takiego materiału, skąd czerpać potrzebne do tego informacje, czy też, do jakich osób i instytucji udać się, aby wyraziły opinie na konkretny temat. Taki, który ma się znaleźć na antenie. Mieliśmy także możliwość przygotowania własnego materiału, a dokładniej - jego zarysu. W części warsztatowej spotkania pracowaliśmy bowiem w grupach. Następny punkt naszego poniedziałkowego spotkania został zrealizowany w auli szkoły. Oprócz klas dziennikarsko - medialnych i prawniczych uczestniczyli w nim również uczniowie klas mundurowych. Redaktor Maciej Warsiński opowiadał zarówno o roli korespondenta, specyfice jego pracy, zagrożeniach, ale i o pasji, z jaką wykonuje swe obowiązki. Usłyszeliśmy również kilka ciekawostek z życia dziennikarza, mieliśmy okazję zadawać pytania i przeprowadzić z nim wywiad do naszego szkolnego radia. Poniedziałkowe zajęcia uważamy za bardzo udane. Mogą one pomóc w zrozumieniu pracy dziennikarza i w wyborze zawodu".

Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu

 

   

   

   

 


 

 |  do góry  |