AKTUALNOŚCI

 

 

  

Humaniści LO - podsumowanie semestru 
(17.02.2016)

A A A

Od września 2015 roku do stycznia 2016 uczniowie klas humanistycznych rozwijali swoje zainteresowania i poszerzali wiedzę, uczestnicząc w wielu zajęciach pozalekcyjnych, m.in. w warsztatach szkolnych - realizowanych na terenie LO oraz w ramach wycieczek tematycznych. Warto je podsumować.

We wrześniu młodzież wzięła udział w Narodowym Czytaniu "Lalki" B. Prusa. Pod koniec miesiąca miała z kolei okazję zwiedzić ATM na Bielanach Wrocławskich. Jest to nowe, ważne miejsce kulturalnych spotkań. Na scenie ATM grane m.in. są spektakle. Odbywają się tam koncerty, a także nagrywane są filmy, np. "Pierwsza miłość". Po planie wspomnianego serialu młodzież oprowadził pan Łukasz Płoszajski - aktor i opiekun merytoryczny klasy dziennikarsko-medialnej i prawniczej. Dzięki niemu młodzież mogła zajrzeć za kulisy planu filmowego oraz poszerzyć swą wiedzę na temat specyfiki gry aktorskiej.

Październik kojarzy się humanistom z czterodniowym projektem, na który pojechali do Warszawy. Oprócz zwiedzania naszej stolicy zaplanowali i zrealizowali inne ważne punkty edukacji kulturalnej i medialnej. W Teatrze "Capitol" obejrzeli przedstawienie "Przekręt (nie)doskonały, czyli kto widział Pannę Flint?", a po spektaklu mieli możliwość porozmawiać z jednym z aktorów - panem Jackiem Kopczyńskim. Aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu dziennikarstwa i mediów, odwiedzili Radiową Trójkę. Podczas realizacji tego punktu programu towarzyszył im pan Mirosław Oczkoś - aktor i medioznawcza, a zarazem opiekun klas humanistycznych. Wraz z nim uczniowie mieli też możliwość zwiedzenia budynku Sejmu RP oraz Telewizji Polskiej w Warszawie. Wzięli również udział w programie "Świat się kręci".

Większość z nich po raz pierwszy widziała, w jaki sposób powstaje taki program telewizyjny oraz ile osób pracuje nad przygotowaniem i realizacją talk-show.

Wspomniany wyjazd, ukierunkowany na edukację medialną i kulturalną, nie był ostatnim projektem strzegomskich licealistów. W grudniu klasy humanistyczne edukowały się medialnie i teatralnie, gdyż pod opieką wychowawczyń i przewodników zwiedziły: TVP we Wrocławiu, Radio Wrocław oraz przepiękny Teatr Muzyczny "Capitol".

Z kolei w styczniu 2016 roku uczniowie klas humanistycznych LO wraz z nauczycielami: panią Małgorzatą Kucharską oraz panią Beatą Suwart-Orzechowską odwiedzili (i zwiedzili) Uniwersytet Opolski, a głównie: Collegium Civitas, Collegium Maius, Muzeum UO.

Na początku młodzież wysłuchała kilku informacji wstępnych przygotowanych przez absolwenta naszego LO, a obecnie studenta Uniwersytetu Opolskiego - Łukasza Grada, który opowiedział uczestnikom wyjazdu, jak przebiegają studia dziennikarskie, opisał początki swej działalności w telewizji studenckiej "SETA" oraz pokazał zebranym kilka relacji z imprez zrealizowanych właśnie przez wspomnianą telewizję.

Następnie młodzież uczestnicząca w warsztatach podzieliła się na dwie grupy. Pierwsza z nich udała się do studia nagrań. Natomiast druga doskonaliła swój warsztat dziennikarski pod opieką Łukasza. Następnie wszyscy uczniowie udali się na wykład przewodniczącego Samorządu Studenckiego - pana Macieja Kochańskiego. Podczas tego spotkania dowiedzieli się wielu istotnych rzeczy na temat samego studiowania. Przewodniczący w interesujący sposób obalił mity na temat celów podjęcia studiów wyższych. Wyjaśnił, czym jest zdobywanie kompetencji podczas studiowania. Po wykładzie uczniowie udali się do radia studenckiego "Sygnał", gdzie mieli okazję wziąć udział w krótkiej audycji. Kolejnym celem wyjazdu było zwiedzenie Wydziału Filologicznego. Dzięki pani przewodniczce z Muzeum Uniwersytetu Opolskiego wszyscy poznali najważniejsze punkty historii uczelni i wpisali się do pamiątkowej kroniki. Zwiedzili też ważne miejsca Collegium Maius, m.in.: Aulę Błękitną, Salę Plafomową i Salę Senatu. Wyjazd do Opola okazał się początkiem współpracy, którą strzegomscy humaniści nawiązali ze studentami telewizji UO "SETA".

Na mijający semestr przypada też moment uruchomienia szkolnej radioli oraz okres licznych spotkań ze znanymi absolwentami LO i innymi gośćmi, a dla humanistów czas licznych wywiadów oraz nagrań do szkolnego radia "Głos Liceum". Licealiści zrealizowali też kilka zadań wolontariackich: zbiórka darów i zorganizowanie wyjazdu do Domu Małego Dziecka w Wałbrzychu oraz udział w akcji "Dary na Kresy 2015", organizowanej pod patronatem pani Beaty Pawłowicz - dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz pani Grażyny Orłowskiej Sondej - koordynatorki akcji "MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA".

W czasie ferii zimowych grupa uczniów uczestniczyła w warsztatach prowadzonych - tradycyjnie w okresie przerwy w nauce - przez pana Łukasza Płoszajskiego. W trakcie pierwszego semestru warsztaty dla humanistów prowadził też pan Mirosław Oczkoś oraz student dziennikarstwa - Łukasz Grad.

W trakcie minionego semestru młodzież miała też okazję brać udział w działaniach teatralnych (humaniści grali w tegorocznym przedstawieniu andrzejkowym "Chicago"), nadrobić braki w edukacji filmowej, a także uczestniczyć w promocji działań szkoły w lokalnych mediach. Wielu uczniów pogłębiało swoją wiedzę, uczestnicząc w olimpiadach i konkursach. To był bardzo pracowity semestr!

W imieniu humanistów Radosław Rachwalski

 

   

   

 


 

 |  do góry  |