AKTUALNOŚCI

 

 

  

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach na wystawie prac Marca Chagalla w galerii w Książu 
(04.02.2016)

A A A

Dzieła Marca Chagalla w Polsce to gratka dla miłośników sztuki. Uczniowie świebodzickiego liceum mieli ten zaszczyt, aby podziwiać je „na żywo”. W dniach 25-26 stycznia 2016roku w galerii Zamku Książ mieliśmy przyjemność obejrzeć niezwykłą wystawę litografii Marca Chagalla, pochodzącą z Muzeum Marca Chagalla  w Witebsku pt. „Raj i apokalipsa”.

Podczas zwiedzania wystawy oprócz podziwiania obrazów poznaliśmy też życie i twórczość artysty. Marc Chagall to niezwykły francuski malarz i grafik, żydowskiego pochodzenia, urodzony w Witebsku. Żył na przełomie XIX i XX wieku. Tworzył niezwykłe dzieła inspirowane religią i swoimi wspomnieniami z dzieciństwa. Jest jednym z twórców kreacjonizmu w malarstwie. Wystawa składała się z dwóch cykli kolorowych litografii- 65 prac artysty związanych z tematyką biblijną, litografie te powstały w latach 1956- 1960 oraz „Dwanaście pokoleń Izraela” pochodzących z 1964 roku z witraży synagogi Hadassah Medical Center w Jerozolimie. 

Warto wiedzieć, że dzieła te należą do czołówki awangardy paryskiej. Muzeum, z którego przybyły grafiki, zostało założone w 1991 roku i jest jedynym spośród białoruskich muzeów, które w swojej kolekcji posiada grafiki oraz literaturę poświęconą działalności artystycznej Chagalla. Mieści się ono w dawnej kamienicy, którą zamieszkiwał artysta. Była to lekcja sztuki w terenie będąca miłą odmianą od siedzenia w szkolnych ławkach- ciekawa i niecodzienna. Pragniemy serdecznie podziękować panu Sebastianowi Białemu, bez którego inicjatywy, zaangażowania i zaproszenia, uczniowie i nauczyciele LO nie mogliby obejrzeć tej wyjątkowej wystawy.

Sylwia Umińska
Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach

 

   

   

 


 

 |  do góry  |