AKTUALNOŚCI

 

 

  

Kolejne warsztaty przyrodników ze strzegomskiego LO w Myśliborzu 
(10.12.2015)

A A A

Dnia 30.11.2015 r. uczniowie klas przyrodniczych strzegomskiego liceum pod opieką nauczycielek: Joanny Durlik i Agnieszki Rut uczestniczyli w warsztatach doświadczalnych, które odbyły się w Myśliborzu. Po dotarciu na miejsce uczniowie zostali podzieleni na grupy i przydzieleni do określonych sal. Brali udział w dwóch rodzajach zajęć.

   

 

Pierwsze warsztaty dotyczyły rozpoznawania roślin. Na początku spotkania prowadząca opowiedziała o tym, w jaki sposób rozpoznajemy rośliny na podstawie: kształtu liści, koloru kwiatu, kształtu kwiatostanu, blaszki liścia, kształtu korony, a także miejsca występowania określonych roślin. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie rośliny możemy zobaczyć na terenie Wąwozu Myśliborskiego. Następnie przy pomocy atlasów roślin przyrodnicy rozpoznawali pokazane na zdjęciach rośliny. Były to np.: storczyk blady, szczawik zajęczy, zawilec gajowy. Po uzupełnieniu kart pracy omówiono charakterystyczne cechy poszczególnych roślin.

Kolejne zajęcia dotyczyły wody. Warsztaty zaczęły się od omówienia jej rodzajów, miejsc występowania, a także wyjaśnienia znaczenia wody w życiu organizmów. Następnie uczniowie rozpoczęli badanie przydzielonych im próbek. Każda grupa miała wodę z innymi właściwościami: z dodatkiem nawozu, gleby, płynu do mycia podłóg, płynu do naczyń, proszku do zmywarki, czy też części rozkładającego się bukszpanu. Uczestnicy najpierw ustalili, z jakim rodzajem wody mają do czynienia, a potem kolejno sprawdzali: pH, zawartość azotanów (za pomocą rivanolu, opiłków magnezu oraz kwasu solnego), fosforanów. Badali też twardość wody. Na koniec uczniowie dostali karty pracy, dzięki którym podsumowali wiadomości zdobyte w trakcie zajęć.

Wyjazd był bardzo ciekawym doświadczeniem dla młodych przyrodników. Dzięki takim warsztatom licealiści mogli poszerzyć swoje wiadomości i wykorzystać je w praktyce.

Weronika Soprych

 

 


 

 |  do góry  |