AKTUALNOŚCI

 

 

  

Zespół Szkół w Strzegomiu wyróżniony Krajowym Certyfikatem Jakości 
(20.10.2015)

A A A

Projekt międzynarodowy „Reisen ist unsere Leidenschaft- Podróżowanie jest naszą pasją”, koordynowany przez nauczycielkę języka niemieckiego mgr Halinę Fitas, został wyróżniony przez Narodowe Biuro Kontaktowe E-Twinning w Warszawie Krajowym Certyfikatem Jakości. Jest to już drugie tak wysokie uznanie dla szkoły, przyznane za realizację projektów w języku niemieckim. W roku 2013 Zespół Szkół otrzymał Krajowy i Europejski Certyfikat Jakości za realizację projektu polsko-greckiego „ Auf der Reise nach Solidarität”.

Założycielka projektu wraz z uczennicami kl. I Technikum Ekonomicznego realizowała w roku szkolnym 2014/2015 projekt typowo językowy, nastawiony na komunikację w języku niemieckim, pozyskując partnerów z Turcji, Słowacji i Rumunii. Celem projektu było promowanie wartości ekologicznych i kulturowych swojego kraju oraz krajów partnerów projektu, uwrażliwienie młodych ludzi na piękno środowiska lokalnego i globalnego, kształtowanie postaw aktywnych obywateli Europy i świata, motywujących się nawzajem do poznawania krajów partnerskich, rozwijanie kompetencji językowych oraz umiejętności w ICT.

Efektem wspólnych działań było stworzenie E-Magazynu, przedstawiającego relacje z siedmiodniowych wirtualnych podróży do krajów partnerów. Elastyczność projektu, zasada otwartości i poszanowanie partnerstwa pozwoliły na powstawanie atrakcyjnych dla młodych ludzi prac projektowych. Uczestnicy w różnych formach przekazu wymieniali się informacjami na temat kultury, zwyczajów i obyczajów krajów partnerskich, zamieszczali własne zdjęcia środowiska lokalnego: szkoły, miasta, otoczenia lokalnego. Gromadzili materiał informacyjny n/t swojego kraju i drogą pocztową wysyłali do uczestników projektu. Tworzyli wspólnie zapytania ofertowe odnośnie wirtualnego wyjazdu do kraju partnera. Opracowywali w zespołach międzynarodowych oferty podróży, a na koniec działań projektowych zamieszczali wspólnie relacje z odbytych wirtualnie podróży. Uczestnicy na blogu, w e-mailach i za pomocą skype'a dzielili się opiniami na temat realizacji projektu, zaangażowania szkół, pogłębiali tajniki środowiska lokalnego. Ponadto wyszukiwali słownictwo tematyczne niezbędne do przeprowadzenia rozmów na skype na temat ofert podróży. Wypracowane materiały zamieszczano na stronie internetowej TwinSpace wspólnie w czasie zajęć lekcyjnych. To świetny sposób na wprowadzanie innowacyjnych metod nauczania języka niemieckiego w szkole (również z wykorzystaniem narzędzi ICT), który w ostatnich latach stracił znacznie na atrakcyjności.

Uczestnicy projektu ze strony polskiej: Dominika Lamka, Aleksandra Kożuszkiewicz, Aleksandra Kiełbasa, Alicja Brzegowa, Joanna Walicka, Joanna Słodowicz, Magdalena Mulka, Katarzyna Jasińska, Klaudia Kołodziej, Lidia Karolewska, Magdalena Bodniewicz, Katarzyna Kowalczyk, Jessica Jachimczyk, Martyna Bartosińska.

Zespół Szkół w Strzegomiu

 

   

   

 


 

 |  do góry  |