AKTUALNOŚCI

 

 

  

Narodowe Czytanie "Lalki" B. Prusa w strzegomskim LO 
(31.08.2015)

A A A

W sobotę (tj. 5 września) w wielu polskich szkołach, ośrodkach kultury i miejscowościach odbyło się Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. W naszym liceum wspomnianą ogólnopolską akcję czytelniczą zapoczątkowaliśmy już w piątek. Mieli w niej okazję uczestniczyć uczniowie wybranych klas I, II i III (w ramach lekcji wychowawczych oraz kilku godzin języka polskiego). 

Szkolna edycja Narodowego Czytania została poprowadzona przez panią bibliotekarkę - Agnieszkę Rut oraz nauczycieli języka polskiego: pana dyrektora Tomasza Marczaka oraz panie - Małgorzatę Kucharską oraz Beatę Suwart-Orzechowską.

Dzięki tej wspaniałej inicjatywie, zapoczątkowanej w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, uczniowie klas I i II po raz pierwszy mieli możliwość zetknięcia się z powieścią Prusa. Natomiast młodzież z klas III przypomniała sobie szczegóły i utrwaliła wybrane wątki i wiadomości z "Lalki". Uczniowie czytali utwór w parach. Wybrane fragmenty odczytali również nauczyciele, którzy w czasie Narodowego Czytania pełnili role moderatorów. Wzbogacali oni owo spotkanie z klasyką literatury polskiej, wtrącając krótkie komentarze na temat autora lub powieści, a nawet prezentowali graficzne motywy związane z powieścią. Tak w miłej atmosferze licealiści strzegomskiego liceum utrwalali wiedzę na temat powieści B. Prusa. Akcje tego typu warte są organizacji i poświęcania choć niewielkiej ilości czasu. Wpisują się one w rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa młodzieży.

Jakub Zapolny
Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu

 

   

   

 


 

 |  do góry  |