AKTUALNOŚCI

 

 

  

„Odwaga i pojednanie” – wystawa upamiętniająca polsko-niemieckie pojednanie z 1965 r.
(25.06.2015)

A A A

- Ta wystawa jest hołdem dla tych, którzy poruszyli sumieniami obu narodów i otworzyli je na siebie - powiedziała wicemarszałek Elżbieta Radziszewska, otwierając we wtorek w Sejmie wystawę „Odwaga i pojednanie” zorganizowaną z okazji 50. rocznicy wystosowania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.


fot. Rafał Zambrzycki

Wicemarszałek Radziszewska wspomniała o tym, jak ogromny wpływ na postawy obywateli obu krajów wywarło wręczenie 18 listopada 1965 r. podczas Soboru Watykańskiego II historycznego listu. - Przełom nastąpił po obu stronach nie za sprawą władz, lecz społeczeństwa. Ten gest skłonił ludzi do przewartościowań, głębszego spojrzenia na sprawy zawiłych i tragicznych stosunków polsko-niemieckich - powiedziała. - Zdaniem wielu nie mogło się to wydarzyć po dramacie i okrucieństwie wojny, której ofiarą padła Polska - dodała wicemarszałek Sejmu.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro - współorganizator wystawy - przypomniał o trudnych losach obu krajów. - Historia relacji polsko-niemieckich pełna jest trudnych rozdziałów, gdzie II wojna światowa była rozdziałem najtragiczniejszym - podkreślił. Odniósł się też do historycznego znaczenia listu biskupów w 1965 r. dla kształtowania się nowego porządku w Europie - Zarówno w Polsce, jak i Niemczech wiadomo było, że pojednanie polsko-niemieckie jest jednym z elementów budowania nowego ładu w Europie - powiedział.

„Odwaga i pojednanie” to tytuł stałej wystawy plenerowej znajdującej się w Muzeum Historii Polski w miejscowości Krzyżowa, przygotowanej we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Wystawa powstała z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania, odprawionej przez biskupa Alfonsa Nossola 12 listopada 1989 r. Wtedy były premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju. Było to zwieńczenie wieloletnich, działań na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia.

W wydarzeniu wzięli także udział m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce m.in.: ambasador Niemiec Rolf Nikel, ambasador Litwy Šarunas Adomavičius i ambasador Portugalii Maria Amélia Maio de Paiva oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, kurator wystawy Kazimierz Wóycicki i parlamentarzyści.
źródło: www.sejm.gov.pl 

* * *

W uroczystościach wzięli udział samorządowcy z Powiatu Świdnickiego: Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz, Wicestarosta Świdnicki Zygmunt Worsa, Wójt Gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski oraz Biskup Waldemar Pytel, Rafał Borkowski i Aleksandra Królak – Wąsowicz z Fundacji „Krzyżowa”.

 


 

 |  do góry  |