AKTUALNOŚCI

 

 

  

Udział uczniów i nauczycieli z LO w Świebodzicach w ogólnopolskiej akcji „Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi”- Bookcrossing
(24.06.2015)

A A A

18 czerwca  to dzień XII edycji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek, odbywającego się równolegle w różnych miastach Polski, również w Świebodzicach. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i dyrekcja naszego świebodzickiego LO licznie zgromadzili się w Miejskiej Bibliotece Publicznej na ul. Świdnickiej i ,,uwolnili swoje książki”, dzieląc się tym samym radością czytania z innymi. 

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek polega na propagowaniu idei bookcrossingu – światowego ruchu popularyzującego książkę i czytelnictwo. Wydarzenie to jest odpowiedzią na narastający problem niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce. Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży  ważne jest to, że po prostu są czytane. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują. 

Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. Bookcrossing –  polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, przypadkowych ( ławka w parku, pociąg, dworzec, autobus, ulubiony pub, teatr, uczelnia ) lub miejscach w tym celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych ( stoliki, regały, półki w bibliotekach) po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Takie książki są oznakowane specjalną nalepką. Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu, umożliwia śledzenie wędrówki książek, gdyż dzięki internetowemu systemowi monitoringu stwarza możliwość obserwowania drogi uwolnionego tomu. Jest to  również doskonała forma zabawy, skuteczny sposób integracji i nawiązywania nowych znajomości. Tym bardziej cieszy fakt, że nasi licealiści są zainteresowani propagowaniem tej akcji i zaangażowani w jej realizację. Powyższe informacje o Bookcrossingu pochodzą ze strony swietowolnychksiazek2015.pl/ Jolanta Niwińska.

Irena Horbaczewska

 

   

   

 


 

 |  do góry  |