AKTUALNOŚCI

 

 

  

ZEMCIAK Z II LO podbija Kraków
(18.06.2015)

A A A

Późnym popołudniem 10 czerwca młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy ruszyła na podbój Krakowa. Drużyna w składzie: Aleksandra Druciak, Patrycja Zemankiewicz, Grzegorz Dobroń i Tomasz Szewczyk pod opieką Piotra Rudownika uczestniczyli w Ogólnopolskich Zawodach Robotów klasy mini sumo zorganizowanych przez firmę Motorola Solutions.

Były to już czwarte zawody w tej formie i drugie w których uczniowie II LO zakwalifikowali się do ścisłego finału. Tym razem udało się drużynie II LO w trzech konkurencjach zawodów Diversity stanąć na podium. W finale Robocode Challenge zajęliśmy trzecie miejsce w Polsce, w walkach robotów klasy Mini Sumo II miejsce a w konkurencji "Ostatni zwycięża" robot ZEMCIAK zajął III miejsce. Wrażenia uczestników ogólnopolskiego finału Diversity:

Pierwszego dnia zwiedziliśmy siedzibę firmy Motorola Solutions i zapoznaliśmy się z profilem firmy. Tego dnia miały też miejsce pierwsze zawody Robocode Challange. Zadanie polegało na opracowaniu algorytmu walki dla mini czołgu na wirtualnej arenie w czasie około 90 minut. Po burzy mózgów trwającej półtorej godziny powstał ciekawy algorytm. Zabrakło niestety czasu na dopracowanie szczegółów - jedna, resetująca linia kodu. W rozgrywkach grupowych, ku zdziwieniu całej drużyny, algorytm okazał się najskuteczniejszy i przeszedł do walk finałowych dnia następnego. Pozostała część dnia upłynęła na ciekawym zwiedzaniu podziemi Krakowa, Nowej Huty oraz smakowitych czekoladowych warsztatach. Dzień zakończył się spacerem przed ziejącym ogniem Smokiem Wawelskim.

Drugiego dnia miały miejsce najważniejsze zawody - finały: Robocode Challange, walki robotów Mini-Sumo. i walki zbiorowe "Ostatni zwycięża". Pierwszy odbył się finał Robocode Challange w gmachu Uniwersytetu Jagielońskiego. Na wirtualnej macie zmierzyły się cztery algorytmy drużyn: bautek, MadE, cos_z_futerm i nasz Zemciak pod tajemniczą nazwą paczka.nasz. Ostatecznie algorytm drużyny z II LO uplasował się na III miejscu.

Kolejnym emocjonującym wydarzeniem były walki robotów klasy Mini-Sumo gdzie w finale zmierzyli się robot Q Team z I LO w Lublinie i robot Zemciak z II LO w Świdnicy. Bardzo nerwową i emocjonującą walkę dla naszych uczniów ostatecznie wygrał robot z Lublina wynikiem 2:1. W czasie półfinałów doszło do uszkodzenia jednego z silników Zemciaka i nie był to koniec awarii.

W trakcie przygotowań do ostatniej konkurencji "Ostatni zwycięża" doszło do spięcia w obwodach Zemciaka i przepalenia układu zasilającego. Robot przestał działać. Pomimo ogromnych wysiłków i starań zawodników robot pozostał nieruchomy i w takim stanie przystąpił do zawodów. W trakcie walki robot przyjął taktykę "biernego ataku" - stał z boku i tylko obserwował. Jak się szybko okazało była to znakomita taktyka i Zemciak pozostał jako jedyny na ringu zwyciężając w ten sposób półfinał. W finale jednak już nie było tak dobrze i ostatecznie nieruchomy robot zajął III miejsce. Kolejny dzień nasi uczniowie spędziliśmy na zwiedzaniu atrakcji Krakowa: Kopiec Kościuszki, Planty, Park Jordana, AGH, Barbakan, Stare Miasto, Sukiennice i Wawel wraz z pokazem sztucznych ogni. A wszystko to w 33 stopniowych upałach. Jak dobrze, że w Krakowie jest tyle ogólnodostępnych fontann;)

Podsumowując - drużyna z II LO w Świdnicy w trakcie zawodów Diversity 2015 trzykrotnie "stawała na podium". Gratulacje dla całej drużyny! Spisaliście się na medal!

Za rok jak zapytamy zespół Diversity co pamiętają z ostatnich zawodów na pewno odpowiedzą, że Zemciaka i drużynę z II LO ze Świdnicy.

II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

 

   

   

   

 

 


 

 |  do góry  |