AKTUALNOŚCI

 

 

  

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu
(17.06.2015)

A A A

Po miesiącach wykładów i przygotowań związanych z zadaniami zleconymi przez koordynatorów Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu przedstawiciele klasy I b - Paulina Miziołek, Martyna Radyńska, Natalia Sołtys, Karolina Ścisłowicz, Sara Ilkowska, Maja Gadzina, Aleksandra Kowalczyk, Jakub Janiak, Maciej Janiak oraz Wiktor Zabijak - wraz z opiekunem - panią Renatą Zapart-Dec mieli okazję uczestniczyć na gali finałowej w Krakowie. Wyjazd odbył się w dniach 8-9 czerwca 2015 roku.

Po przybyciu na miejsce i rejestracji, uczniowie wzięli udział w grze terenowej "Lądowanie na Marsie". Podzieleni na grupy, udali się w trzy różne miejsca na terenie Krakowa. I tak grupa pierwsza "wylądowała" na Kopcu Kościuszki wraz z zadaniami dotyczącymi sprawności fizycznej, grupa druga udała się do Parku Jordana i miała okazję sprawdzić swoje umiejętności techniczne, jak na przykład sterowanie dronem. Ostatnia z grup udała się szlakiem historii i kultury do Rynku Głównego w Krakowie. Po sześciu godzinach wyczerpujących zadań wszyscy wrócili na start - Parku Edukacji Globalnej "Wioski Świata". Na miejscu czekał obiad, a następnie wykłady osób takich jak między innymi Igora Janke (twórcy Salonu24) i występy zespołów muzycznych. Po całym dniu przepełnionym niezwykłymi wrażeniami wszystkie szkoły zostały oddelegowane do hosteli w całym mieście. Drugiego dnia odbył się faktyczny finał Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

To podczas niej każda ze szkół przedstawiała prezentację dotyczącą inicjatywy społecznej - trzeciego i ostatniego zadania zleconego w ramach projektu. Przedstawicielki naszej szkoły, Paulina Miziołek i Martyna Radyńska miały przyjemność wystąpić jako pierwsze przed zgromadzoną publicznością. Zostały one docenione przez wszystkich członków jury (w tym Urszulę Kontowską - prezes Fundacji PKO Banku Polskiego). Niestety, nie udało się zakwalifikować do ścisłego finału, lecz i tak był to ogromny sukces, ponieważ taka okazja zwiedzenia Krakowa, poznania go od innej strony i wypróbowania sił w projekcie rozpowszechnionym na całą Polskę nie zdarza się na co dzień. Wzbogacona o nowe doświadczenia, świdnicka młodzież ma zamiar dalej działać w zakresie propagowania idei Akademii, jak i obraniu za swoje motto nieformalnej dewizy projektu "od narzekania do działania".

Martyna Radyńska
Kl. I B

 


 

 |  do góry  |