AKTUALNOŚCI

 

 

  

Świebodziccy licealiści w Wielkim Finale Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu w Krakowie
(16.06.2015)

A A A

W dniach 8-9 czerwca ośmioosobowa reprezentacja klasy 1a o profilu humanistycznym, pod opieką Ewy Grochowskiej, wzięła udział w prezentacjach finałowych projektu przygotowywanego przez uczniów jako efekt szkolenia przeprowadzonego w grudniu przez wolontariuszy Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. 

Klasę reprezentowali: N. Kołodziejska N. Mroziuk, N. Sanetra, J. Trzcińska, A. Wach, N. Zięba, J. Granowski i Sz. Kulesza. Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu jest prowadzona przez Klub Jagielloński od 2009 roku. W jej ramach w szkołach ponadgimnazjalnych odbywają się całodniowe symulacje i zajęcia, poświęcone polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy, samorządowe studia przypadków, itd.). Uczniowie realizują także własne projekty na rzecz lokalnej społeczności. Wielki Finał odbył się na terenie Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata” w Krakowie. Jego celem było: wyróżnienie uczestników, biorących aktywny udział w projekcie Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, nagrodzenie najbardziej wartościowych przedsięwzięć zrealizowanych w jego ramach, oraz integracja uczestników i organizatorów. Uczniowie naszego liceum uczestniczyli w przedsięwzięciu jako jedna ze 130 szkół średnich z całej Polski, z czego do finału w Krakowie zaproszono tylko 50 szkół, które spełniły wszystkie wymagane kryteria formalne, a więc przygotowały projekt i opublikowały na stronie ANP efekty swoich działań (w postaci dwóch filmów i fotografii, na które można było głosować w sieci). Następnie, podczas wielkiego finału, projekty zostały zaprezentowane szerokiemu audytorium i ocenione przez ekspertów z dziedziny nauk społecznych ,m.in. profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dwudniowym spotkaniu w Krakowie wzięło udział ok. pół tysiąca uczniów z całej Polski (w sumie w ANP zaangażowanych było trzy tysiące osób).

Oprócz prezentacji projektów przygotowanych w swoich miejscowościach, brali oni udział m.in. w prelekcjach, grze miejskiej oraz spotkaniu z członkami Rycerskiej Kadry Polski. Oglądali także występy zespołów muzycznych i kabaretowych. A w czasie wolnym zwiedzali przepiękny Kraków. Organizatorzy zadbali bowiem o to, by oprócz zmagań konkursowych znalazł się czas na zabawę i rozrywkę. - Chcemy pokazać, że patriotyzm może być czymś wesołym, nowoczesnym i fajnie podanym w intrenecie - mówi dr Krzysztof Mazur, koordynator ANP. Kładziemy nacisk na zaangażowanie w trzy ścieżki. Po pierwsze - "kultura pamięci", czyli pielęgnowanie tożsamości, zwłaszcza lokalnej, po drugie "samorząd", czyli wchodzenie w relacje z władzami, żeby realnie zmieniać otoczenie, a po trzecie - "patriotyzm gospodarczy", czyli pokazanie, że polskie firmy, polskie marki powinny być promowane i doceniane społecznie - wyjaśnia. Wszystko to ma zachęcić młodzież do przekucia miłości do ojczyzny w konkretne działanie. Nasi uczniowie przedstawili międzypokoleniowy projekt „Stara miłość nie rdzewieje”, w ramach ścieżki „Kultura pamięci”. Miał on na celu podkreślenie wartości uczuć i trwałych związków opartych na miłości. Młodzi ludzie przeprowadzili wywiady z dziećmi, ze swoimi rówieśnikami, oraz z parami małżeńskimi o długim stażu. Pytali m.in. o receptę na udane związki, ich znaczenie, wartość i przeszkody, jakie trzeba pokonywać, żeby stworzyć trwałe relacje. Uczniowie chcieli pokazać, jak ważną wartością we współczesnym świecie jest rodzina oparta na autentycznych więziach, zastanawiali się, co można zrobić, żeby miały one solidne podstawy. 

W półfinale znaleźliśmy się wśród 17 szkół rywalizujących ze sobą. I chociaż nie wybrano nas do finałowej trójki, nasz projekt został doceniony i wyróżniony za innowacyjny pomysł i odwagę poruszania tematów związanych z uczuciami. Nagrody to jednak, jak przyznają sami uczestnicy, poboczna część Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Ważniejsza jest integracja grupy, wspólne działanie, chęć zrobienia czegoś dla innych, a także spotkanie na finale , przyjrzenie się nawzajem swoim pomysłom i poczucie, że wielu młodych ludzi nie jest obojętnych na sprawy swojego kraju i swoich „małych ojczyzn”. Dla nas bardzo ważny jest fakt, że mogliśmy spotkać w Krakowie pasjonatów z całego kraju, nawiązać wiele znajomości, podpatrzyć innych w działaniu i dobrze się bawić. Doceniamy również, że w głosowaniu internautów zdobyliśmy 17 miejsce na 130 szkół, za co serdecznie dziękujemy mieszkańcom Świebodzic. Efekt naszego projektu można oglądać na stronie ANP i LO w Świebodzicach.

Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach

 

   

   

 


 

 |  do góry  |