AKTUALNOŚCI

 

 

  

Zdrowie jest najważniejsze
(19.05.2015)

A A A

Świebodziczanie mogli bezpłatnie wykonać spory zestaw profilaktycznych badań w ramach akcji "Nasze zdrowie", która w sobotę 16 maja odbyła się w Świebodzicach. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się osteobus, w którym można było wykonać badanie w kierunku osteoporozy. To specjalistyczna diagnostyka, którą na co dzień można wykonać tylko we Wrocławiu.

Akcję zorganizował Powiat Świdnicki przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Zdrowia w Świebodzicach oraz Miejskim Domem Kultury.

W ramach akcji można było zbadać wzrok, słuch, zasięgnąć porad dietetyka wraz z analizą składu masy ciała; specjaliści z przychodni Promyk przeprowadzali badania wad postawy a także prezentowali profilaktykę leczenia bólu oraz nowoczesny sprzęt multifunkcyjny.

Ciekawym punktem był ten, przeznaczony dla osób palących papierosy - można tu było wykonać pomiar stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Panie z Dolnośląskiego Centrum Onkologii uczyły technik samobadania piersi na nowoczesnych fantomach. Były też ciekawe konkursy związane z tematyką prozdrowotną dla dzieci, dla których upominki przygotował Wydział Promocji UM w Świebodzicach.

Od godz. 9:00 w ogrodzie letnim MDK na pacjentów czekał osteobus, w którym wykonywano badanie densytometryczne w kierunku osteoporozy. Wykonało je ponad 50 osób. Każdy pacjent otrzymał po badaniu specjalną ulotkę informacyjną a także zalecenia co do dalszego ewentualnego leczenia w przypadku wykrycia znacznych ubytków w masie kostnej.
Przed południem świebodziczan wykonujących badania odwiedził burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, w trakcie akcji pojawił się także Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz.

- Mam nadzieję, że wielu mieszkańców skorzysta z bezpłatnych badań, zwłaszcza z osteobusa, gdyż nie jest to badanie ogólnodostępne - podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

W akcji wzięli udział:
SP ZOZ Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach, NZOZ „Promyk” Świebodzice, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Programy Profilaktyczne we Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Onkologii), Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy, Gabinet Dietetyczny „Dietaminka” w Świdnicy, Audio-Care Aparaty Słuchowe.

Sponsorzy akcji:
Legnicki Zakład Doskonalenia Zawodowego, Hotel Księżyc, Spółka Prefekt, PSS Społem Świebodzice, Metal-Plast.

 

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach

 

   

   

 

 


 

 |  do góry  |