AKTUALNOŚCI

 

 

  

Czytanie kryminałów w świdnickim "Mechaniku"
(05.05.2015)

A A A

Wszystko zaczęło się w pierwszej połowie XIX wieku, a dokładnie w 1841 roku, kiedy to Edgar Allan Poe opublikował w Graham's Magazine swoje opowiadanie pod tytułem Zabójstwo przy Rue Morgue. "Śledztwo będzie naszą rozrywką" powiedział główny bohater opowiadania - pierwszy w historii literatury detektyw - amator, szlachcic, który rozwiązywał zagadki dla przyjemności. Zdanie, które wypowiedział, może być uznawane za najkrótszą definicję powieści kryminalno - detektywistycznej.

Ten właśnie gatunek literacki wybrali bibliotekarze Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy, organizujący, już po raz drugi, wieczorek czytelniczy "Dobry wieczór z książką" - w tym roku pod hasłem "Czytamy kryminały". Nie bez powodu, bowiem powieści kryminalne potrafią w sobie rozkochać na wiele sposobów. Jedni cenią w nich przystępną rozrywkę, inni ukazywanie poważnych problemów społecznych; jedni lekki język i cięty humor, inni - duszną atmosferę i udzielające się poczucie niepokoju. Kochamy w nich zwroty akcji, zawiłe intrygi, barwnych bohaterów, wyjście poza schemat lub, przeciwnie, grę z konwencją.

Wśród zaproszonych gości, miłośników kryminałów i czytania w ogóle, którzy zgodzili się przeczytać fragmenty swoich ulubionych książek, znajdują się znani przedstawiciele świata kultury i nauki naszego miasta: pani Bożena Kuźma, pani Adriana Miara, pani Dagmara Młot, pani Agnieszka Szymkiewicz, pan Zbigniew Curyl, nauczyciele i uczniowie ZSM: pani Aleksandra Warchała, pani Paulina Chudy, Emilia Kulig z kl. I c T, Karol Bonek z klasy I b T oraz z zaprzyjaźnionego ZSE - uczennica Estera Ofiara. W scenerii zaaranżowanej na miejsce krwawej zbrodni, zebrani wysłuchają fragmentów powieści m.in. Agathy Christie, Henninga Mankella, Stephena Kinga czy Camilli Läckberg.

Bibliotekarze i uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy serdecznie zapraszają na spotkanie z książką w środę 22 kwietnia o godz. 17.30 do świetlicy szkolnej.

Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy

 

   

   

 


 

 |  do góry  |