AKTUALNOŚCI

 

 

  

"Skruchy i erotyki dla Ewy"
(30.04.2015)

A A A

Płyta "Skruchy i erotyki dla Ewy" wiersze Jacka Kaczmarskiego z muzyką i w wykonaniu Mateusza Nagórskiego i Andrzeja Dębowskiego

"Skruchy i erotyki dla Ewy" to program koncertowy Mateusza Nagórskiego i Andrzeja Dębowskiego, złożony z wierszy Jacka Kaczmarskiego, do których dopisali muzykę. Premiera programu odbyła się rok temu i wreszcie, po roku koncertów - materiał został utrwalony na płycie.

Znajduje się na niej czternaście piosenek, spiętych klasyczną w naszej kulturze klamrą tematyczną - motywem biblijnych pierwszych ludzi.

"Skruchy i erotyki dla Ewy" to zapis napięć, jakie wytwarzają się w związku między mężczyzną a kobietą. To do mężczyzny należy przywilej czynu - on wielbi i adoruje, ale jednocześnie skrusza się przed gniewem swojej połowicy.

Piosenki na płycie są zwierciadłem męskich nastrojów: niepokojów o los
ukochanej kobiety, ale też czułości i tkliwości, które porywają do tworzenia i pozwalają odegnać demony codzienności.

O płycie powiedzieli:

  • Michał Zabłocki, poeta: Kaczmarski żyje! To piękne, że sympatycy wielkiego poety wciąż mogą liczyć na kolejne piosenki. Czego więcej potrzeba poecie? I czego więcej potrzeba jego fanom?
    Żeby piosenki były ładne? Więc są!
     

  • Jan Kondrak, Lubelska Federacja Bardów: Mało osób umie powiedzieć słowem i dźwiękiem tak dużo i tak dobrze jak Mateusz Nagórski. Znam go od lat. Ma swoją pasję i swój świat. Jest wiarygodny. Technicznie nawet lepszy od swojego mistrza Kaczmarskiego. Na tej płycie - we współpracy z Andrzejem Dębowskim - odkrywa dla nas terytoria po których Jacek chadzał, a nie zwróciliśmy uwagi wcześniej. Jest szacunek i kaptur spada na łopatki.
     

  • Krzysztof Nowak, redaktor antologii i dyskografii Jacka Kaczmarskiego: Skruchy i erotyki dla Ewy - nieumuzyczniony cykl wierszy Jacka Kaczmarskiego - to drogocenny brylant, który doczekał się godnej siebie oprawy. Wspaniałe kompozycje połączone z kunsztowną aranżacją i fenomenalnym wykonaniem Mateusza i Andrzeja dały efekt najwyższej próby artystycznej.

 


 

 |  do góry  |