AKTUALNOŚCI

 

 

  

Odwiedziny w Dolnośląskim Obserwatorium Geofizycznym
(26.03.2015)

A A A

Dnia 19 marca 2015r. jako uczniowie klasy trzeciej o profilu matematyczno fizycznym pod opieką prof. Izabeli Goc mieliśmy okazję odwiedzić Dolnośląskie Obserwatorium Geofizyczne, którego siedziba znajduje się na zamku Książ w Wałbrzychu.

Placówka powstała w 1981 roku i zajmuje się rejestracją i interpretacją wstrząsów sejsmicznych.
Naszym przewodnikiem był Leopold Stempowski, który okazał się osobą bardzo sympatyczną i niejednokrotnie ujął nas swoim poczuciem humoru.

Z przyjemnością opowiedział nam czym zajmuje się w placówce i w jaki sposób wykonuje pomiary. Przybliżył nam krótko historię obserwatorium oraz objaśnił prostą budowę instrumentów pomiarowych. Od czasu do czasu przerywał wykład, by powiedzieć kilka słów o swoim życiu prywatnym, skomentować jakieś ciekawe zagadnienie oraz odpowiedzieć na nurtujące nas pytania.

Podczas całego spotkania dążył do podania nam odpowiedzi na 3 najważniejsze pytania : 1. Co to są trzęsienia ziemi ? 2. Jak je mierzyć ? 3. Dlaczego ziemia się trzęsie ?

Na koniec wykładu podał nam kilka ciekawostek matematycznych oraz pokazał niezwykły kalkulator, którym posługuje się na co dzień. Urządzenie okazało się zupełnie odmienne od tych, które znamy ze z życia codziennego. Najbardziej zaskakiwał fakt ,że kalkulator ten nie posiadał znaku „=”.

Po krótkiej przerwie ruszyliśmy w teren. Pan Leopold sprawdził naszą wiedzę ze znajomości najbliższej okolicy w dziedzinie geografii oraz zaprezentował ciekawy sposób pomiaru odległości, który był jego własnym pomysłem.
Cała wycieczka była ciekawym i pouczającym przeżyciem, którego powodzenie zawdzięczamy naszemu przewodnikowi, który dzięki swojej osobowości umilił nam „podróż do wnętrza ziemi”.

 

 


 

 |  do góry  |