AKTUALNOŚCI

 

 

  

Uczniowie z LO w Świebodzicach w polsko-niemieckim projekcie „ Z ogniem w głowie – spotkania z dramaturgią dla młodzieży” 
(24.10.2014)


W dniach 24-28 października 2014 r. uczniowie Liceum im. M. Konopnickiej wezmą udział w polsko- niemieckim projekcie edukacyjnym Z OGNIEM W GŁOWIE – SPOTKANIA Z DRAMATURGIĄ DLA MŁODZIEŻY, realizowanym w ramach XV Dni Dramaturgii w Wałbrzychu. 

Jego celem jest przyjrzenie się zjawisku dramaturgii dla młodzieży, której mocno ograniczona obecność na krajowych scenach pozostawia wiele do życzenia, a co za tym idzie – skłania do zadania pytań, z których dwa są kluczowe. Po pierwsze: czym jest teatr dla młodzieży? Po drugie: kim jest widz, którego tak często w Polsce się pomija, uznawszy go za „byt przejściowy” między dzieckiem a dorosłym? Czerpiący swą nazwę od młodzieńczego dramatu Mariusa von Mayenburga projekt oddaje głos młodzieży w teatrze. Służy prezentacji różnych praktyk tworzenia teatru dla młodego widza – od strony dramaturgicznej, edukacyjnej, repertuarowej, instytucjonalnej. W ciągu czterech dni spotkań Z OGNIEM W GŁOWIE odbędą się czytania sceniczne trzech specjalnie na tę okazję przetłumaczonych niemieckich dramatów dla młodzieży od lat 14, przygotowane przez młode reżyserki wraz z wałbrzyskimi aktorami i wrocławskimi studentami PWST. Niemieccy specjaliści od teatru młodzieżowego wezmą udział w debacie na temat teatru dla młodzieży w Niemczech oraz poprowadzą warsztaty, panele dyskusyjne, wykłady z polskimi twórcami (reżyserzy, dramaturdzy, pedagodzy, itd.) i młodzieżą uczestniczącą w projekcie. Wydarzenie towarzyszy prapremierze sztuki Mariusa von Mayenburga „Męczennicy”, w reżyserii Anny Augustynowicz. Jest to spektakl przygotowany przez Teatry-„Współczesny” w Szczecinie oraz „ Dramatyczny” w Wałbrzychu. Partnerami projektu są: Kinder- und Jugendtheaterzentrum in der Bundesrepublik Deutschland z Frankfurtu nad Menem oraz Stowarzyszenie Willa Decjusza z Krakowa. Jego koordynacją w liceum zajęła się Ewa Grochowska. Nasi uczniowie będą uczestniczyć we wszystkich proponowanych formach, co wiąże się programowo z nowym uzupełniającym przedmiotem nauczania, zaproponowanym przez szkołę w tym roku -zajęciami teatralno-aktorskimi. Przedmiot ten, oprócz teoretycznej wiedzy o teatrze i aktorstwie, wprowadza młodych ludzi w tajniki warsztatu aktorskiego, oprowadza po meandrach i zakamarkach magicznego miejsca, jakim jest teatr, ale przede wszystkim aktywizuje uczniów, uczy pracy w zespole, konsekwencji w działaniu, sprzyja rozwojowi osobistemu i pokonywaniu własnych ograniczeń oraz rozwija kreatywność.

Opracowała- Ewa Grochowska

 

 


 

 |  do góry  |