AKTUALNOŚCI

 

 

  

PROJEKT ODYSEJA UMYSŁU POWRACA DO LICEUM W ŚWIEBODZICACH
(22.10.2014)


Po dwuletniej przerwie uczniowie ze świebodzickiego liceum ruszają w odysejową podróż w ramach międzynarodowego programu „Odyssey of the Mind”. W skład nowej drużyny wchodzą: Ada Bielecka, Adam Budziak, Magdalena Kysiak, Justyna Łupkowska, Natalia Marcinkowska, Michał Pogoda-Kotwica i Małgorzata Szczurek. 

Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie świdnickim, która bierze udział w tym prestiżowym projekcie. Możemy pochwalić się sporymi sukcesami w tym konkursie. W latach 2009-2012- w trzech edycjach- drużyny trenowane przez trenerów- Ewę Grochowską i Gustawa Grochowskiego zdobyły mistrzostwo Dolnego Śląska, dwukrotnie zajęły 2. miejsce oraz dwa razy awansowały do finału ogólnopolskiego, gdzie zajęły 4. i 8. miejsce w swojej kategorii wiekowej. Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Celem projektu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy on kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Są motywowani do tego , by działać w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia- i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiane przed nimi wyzwania wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Wynikają z przekonania twórców i entuzjastów Odysei, że w dzisiejszych czasach warto kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców. W co wierzymy?- oto odysejowe wyznanie wiary:

Każde dziecko ma potencjał i może odnosić sukcesy. Zasady są jasne, zadania jedne, a szanse równe. Każdy uczeń może brać udział, odkrywać swe pasje i doskonalić talenty.

Kreatywność to umiejętność, którą warto rozwijać. Uczestnicy programu trenują wyobraźnię, stawiając czoła problemom pozbawionym „jedynego słusznego rozwiązania”.

Zespół to większa siła twórcza niż jednostka. Pracując w drużynie, młodzi ludzie łączą różne pomysły, uczą się od siebie, inspirują i motywują nawzajem.

Współzawodnictwo fair-play stymuluje kreatywność. Udział w konkursie to dla dzieci zrozumiały cel i oparta o naturalne aspiracje zachęta, by mierzyć wyżej i starać się bardziej.

Doświadczenie to najlepszy nauczyciel. Odyseusze rozwijają wiele ważnych umiejętności jednocześnie, bo uczą się w oparciu o samodzielną pracę i wyciągane z niej wnioski.

Uczenie się może być przyjemnością! Inspirujące wyzwania, zabawa w grupie rówieśników i „sportowe” emocje na konkursach sprawiają, że młodzież kocha Odyseję Umysłu.

Proces jest w edukacji ważniejszy od efektu. W tym roku zamierzamy również zainteresować projektem młodzież gimnazjalną, którą już dziś zapraszam na pokazowe zajęcia w liceum…

Opracowała-trenerka „Odysei Umysłu” i koordynatorka członkostwa
Ewa Grochowska

 


 

 |  do góry  |