AKTUALNOŚCI

 

 

  

Spotkanie w sprawie ASF
(22.08.2014)


13 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się spotkanie Wójtów, Burmistrzów, Starosty i Prezydenta z przedstawicielami Powiatowego Lekarza Weterynarii Tadeuszem Jakubowem i Pawłem Wiercińskim w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń. 

Aktualnie zagrożenia nie ma, ale musimy być gotowi na każdą ewentualność, dlatego, na polecenie Głównego Lekarza Weterynarii przeprowadzamy dzisiaj spotkanie kontrolne, aby zaznajomić samorządowców z problemem ASF, czyli Afrykańskim Pomorem Świń – powiedział Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa otwierając spotkanie. Zagrożenie ASF w Powiecie Świdnickim, jak na razie, nie występuje. ASF nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednak koszty finansowe związane z wystąpieniem wirusa na danym terenie mogą być gigantyczne – mówił do zebranych Tadeusz Jakubów - Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii. Przybliżony koszt likwidacji niewielkiego stada trzody chlewnej w strefie zapowietrzonej wynosi ok. 11 tys. złotych. Jednak przy dużych, przemysłowych hodowlach straty mogą wynieść przeszło 15 mln. złotych a w skali całego kraju nawet kilka miliardów. Musimy być gotowi na każdą sytuację i zachować szczególną ostrożność, gdyż wirus jest bardzo odporny na działanie czynników środowiskowych. Bez specjalistycznej utylizacji potrafi on pozostać aktywny nawet do 280 dni a niektóre kraje europejskie nie mogą go zwalczyć przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Np. na Sardynii wirus stanowi zagrożenie do dnia dzisiejszego - mówił Tadeusz Jakubów.

Aktualnie w Polsce wykryto 13 przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń. Wszystkie przypadki odnotowano w Województwie Podlaskim.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy

 

 


 

 |  do góry  |