AKTUALNOŚCI

 

 

  

70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
(04.08.2014)


Malowanie murala, wystawa sprzętu wojskowego z Muzeum Broni i Militariów a na koniec wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Tak Świdniczanie i mieszkańcy powiatu uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 

W piątek, od godziny 14.00, w Świdnickim Rynku można było osobiście porozmawiać z uczestnikami tamtych wydarzeń, zaznajomić się z materiałami prasowymi dotyczącymi powstania oraz podziwiać dzieło młodych świdnickich artystów, którzy malując patriotyczny mural chcieli uczcić pamięć poległych w powstaniu, niejednokrotnie ich rówieśników. Takie rocznice skłaniają do zadumy i refleksji nad historią naszej Ojczyzny. Dzisiaj chcemy oddać cześć poległym, którzy po latach życia pod okupację chcieli osobiście wywalczyć wolność dla swojej Ojczyzny – mówiła Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska.

O godzinie 20.00, na dziedzińcu przy Wieży Ratuszowej, odbyło się wspólne śpiewanie pieśni powstańczych, na które licznie przybyli mieszkańcy Świdnicy i okolic. Spotkanie otworzyli uczestnicy tamtych wydarzeń, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK odział w Świdnicy Tadeusz Łyżwa oraz Bogdan Zdrojewski Prezes Związku Inwalidów Wojennych w Świdnicy, którzy w krótkich słowach opowiedzieli o swoich osobistych doświadczeniach powstańczych. Dzisiaj nie zebraliśmy się tutaj aby dyskutować nad tym czy decyzja o wybuchu powstania była słuszna czy nie. Dzisiaj chcielibyśmy wspólnym śpiewem uczcić pamięć o bohaterach tamtych dni, zwłaszcza tych którzy polegli w walce. Niech nasz wspólny śpiew przypomni nam o tamtych tragicznych chwilach – tak przywitał przybyłych na spotkanie organizator całego przedsięwzięcia Radny Miejski Tadeusz Grabowski.

Organizatorami obchodów byli: Radny Miejski Tadeusz Grabowski, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Miejski w Świdnicy, Urząd Gminy w Świdnicy, Młodzieżowy Dom Kultury, Świdnicki Ośrodek Kultury, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Muzeum Broni i Militariów oraz Związki Kombatanckie i Żołnierskie Ziemi Świdnickiej.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy

 

   

   

   

   

   

 

 


 

 |  do góry  |