AKTUALNOŚCI

 

 

  

 

Dni Wallensteina w Świdnicy za nami
(30.06.2014)


Za nami Piknik Historyczny organizowany w ramach projektu "Wallenstein rozwija kulturę czesko - polską". Świętowanie rozpoczęło się w sobotę, o godzinie 10.00, od ekumenicznego nabożeństwa w Kościele Pokoju. W ewangelickiej świątyni, która wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem delegacji z Czech, Niemiec oraz Polski. Niech dzisiejsze nabożeństwo będzie symbolem zbliżenia i zrozumienia pomiędzy narodami i kulturami - tymi słowami powitał przybyłych pastor Kościoła Pokoju ksiądz Waldemar Pytel.

Po nabożeństwie uroczysty orszak udał się ulicami miasta do Rynku, gdzie Książę Wallenstein, którego postać odgrywał Miroslav Knebort, odebrał z rąk włodarzy klucze do miasta. Po tym wydarzeniu świdnicki Rynek opanowali rycerze, damy dworu, kuglarze, tancerze, muzykanci i rzemieślnicy.

Kolejnym punktem obchodów Dni Wallensteina było podpisanie deklaracji o dalszej współpracy pomiędzy powiatami ze Świdnicy, Kartuz, Zakopanego, Łowicza i Miasta Jicin. Dzisiaj obchodzimy piątą rocznicę naszej współpracy. Współpracy, która na stałe wpisała się już w politykę naszych samorządów. Bo to nie tylko podpisy pod deklaracjami, ale przede wszystkim wspólnie realizowane projekty edukacyjne i kulturalne oraz wymiana młodzieży- tak krótko podsumował 5 lat współpracy Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.

Program przygotowany przez organizatorów przyciągnął tłumy mieszkańców miasta i całego powiatu. Najmłodsi mogli własnoręcznie wypiekać pierniki, dotknąć prawdziwego sokoła, bawić się w gry zręcznościowe czy rysować kolorowanki. Nieco starsi mogli zabawić się w kowala, spróbować prawdziwej dziczyzny czy kupić ręcznie wykonane produkty. Można było także posłuchać muzyki z epoki baroku lub samemu zatańczyć tańce dawne. Chętni mogli posłuchać kwartetu smyczkowego oraz zobaczyć przedstawienie "Faust" w wykonaniu "Teatru Bezdomny" z Żarowa.
Wspólnym mianownikiem dzisiejszych wydarzeń jest nasza historia. Historia, która łączy Czechów i Polaków, nie tylko poprzez postać Księcia Wallensteina, ale historia całego Dolnego Śląska, który przez wiele stuleci był pod czeskim panowaniem. Dzisiaj zapomnijmy o podziałach i sporach, pokażmy za to, że wspólne dzieje potrafią łączyć i że potrafimy ze wspólnej historii wyciągnąć to co najciekawsze i najbardziej wartościowe - podsumował wydarzenie Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Na koniec publiczność mogła zobaczyć spektakl tańca i ognia a oraz wysłuchać opowieści o alchemiku, który osobiście zaprezentował Księciu, jego Małżonce i wszystkim zgromadzonym swoją ziejącą ogniem machinę wojenną.

* * *

Na realizację projektu Powiat Świdnicki, wraz partnerem Miastem Jicin, uzyskał dofinansowanie w wysokości 86 270, 98 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 w ramach Osi priorytetowej 3. Wspieranie współpracy społeczności lokalnych, Dziedzina wsparcia 3.2 Wspieranie przedsięwzięć kulturalnych, rekreacyjno - edukacyjnych raz inicjatyw społecznych. Głównym celem projektu jest wzmocnienie stosunków transgranicznych oraz rozwój współpracy partnerskiej w obszarze życia społecznego i kultury, za pośrednictwem historycznej postaci księcia Albrechta Wallensteina, który zapisał się na kartach wspólnej historii polsko - czeskiej.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 


 

 |  do góry  |