AKTUALNOŚCI

 

 

  

Młodzież Zespołu Szkół w Strzegomiu profilaktyczno – turystycznie
(26.06.2014)


W ostatnich dniach młodzież z Zespołu Szkół w Strzegomiu wraz z opiekunami Moniką Kozłowską, Haliną Fitas i Anna Czubalą, wzięła udział w działaniach profilaktycznych. Po raz ostatni w tym roku szkolnym uczestniczyła w warsztatach psychologicznych prowadzonych przez psychoterapeutę i seksuologa Michała Pozdał w siedzibie SWPS we Wrocławiu, w ramach Strefy Młodzieży. 

Projekt ten skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i w roku szkolnym 2013/2014 młodzież naszej szkoły po raz trzeci uczestniczyła w cyklu wykładów:

Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży
Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych
Nowoczesna antykoncepcja
Miłość i związek
Zdrada i romans
Miłość a pożądanie
Płeć i gender
Orientacje psychoseksualne
Przemoc seksualna wobec kobiet
Uzależnienie od seksu
Uzależnienie od pornografii
Depresja młodzieńcza

Natomiast w dniach 16-17 czerwca uczniowie Zespołu Szkół w Strzegomiu oraz wychowankowie Środowiskowego Klubu Młodzieżowego TPD uczestniczyli w warsztatach edukacyjno- profilaktycznych „ MAPA – Młodzieżowa Akademia Profilaktyki Aktywnej”. Młodzież podziwiała atrakcje turystyczne Karpacza. Zwiedziła i poznała historię Świątyni Wang, następnie w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę, na tle spadającej z kilkumetrowej wysokości wody, tworzącej Dziki Wodospad, odpoczęła i wykonała dziesiątki pięknych zdjęć, a trasę powrotną z wodospadu do dolnego Karpacza, młodzież odbyła kolejką linowa, która była wyjątkową atrakcją. Z tarasu w okolicach hotelu Gołębiewski uczniowie podziwiali panoramę miasta. Kolejnym punktem programu było przejście nad zaporę na Łomnicy, gdzie poznała historię tego miejsca oraz wykonała pamiątkowe fotografie. Zwieńczeniem pobytu w Karpaczu był oczywiście tor saneczkowy Kolorowa, który dostarczył niesamowitych wrażeń. W godzinach popołudniowych uczestnicy warsztatów przejechali do Sosnówki na nocleg i warsztaty profilaktyczne, które tym razem odbyły się w nietypowy sposób, mianowicie, przy ognisku i pieczeniu kiełbasek. Intymne rozmowy przy ognisku trwały do późnych wieczornych godzin.

Kolejnego dnia uczniowie odwiedzili wyjątkowe miejsce, Kaplicę Św. Anny z dobrym źródełkiem, niekiedy nazywanym świętym źródłem lub źródłem miłości. Do dziś wierzy się, że woda ma moc uzdrawiającą. Kto chce mieć szczęście w miłości - musi koniecznie tu przyjść, napić się wody i z wodą w ustach, siedem razy obiec dokoła kapliczkę, nie jest to łatwe? zadanie. Mam nadzieję, że woda ze źródła miłości i zbliżający się wakacyjny czas będzie okresem wielkich uniesień i pozytywnych emocji, a wiedza zdobyta podczas warsztatów profilaktycznych pozwoli dokonywać właściwych wyborów i bezpiecznie przeżywać okres wakacji .

Monika Kozłowska
pedagog szkolny

 

   

   

   

   

 

 


 

 |  do góry  |