AKTUALNOŚCI

 

 

  

UWAGA! Ostrzeżenie pogodowe! 
(27.05.2014)


 

W dniu dzisiejszym w sali konferencyjnej Wydziału Zarządzania Kryzysowego odbyło się spotkanie Starosty Świdnickiego z Wójtami, Burmistrzami, Prezydentem oraz przedstawicielami służby mundurowych w sprawie zagrożenia niebezpiecznymi nawałnicami, które dzisiaj i jutro mogą nawiedzić Powiat Świdnicki. 

Radary w Polsce, Czachach i Niemczech zarejestrowały niebezpieczne zjawiska pogodowe i to na tym obszarze zderzą się dwa fronty atmosferyczne – zimny i gorący, które wywołać mogą silne nawałnice. Specjaliści szacują możliwość wystąpienia zjawisk niebezpiecznych na 100%. Na Dolnym Śląsku, oprócz gwałtownych nawałnic, wystąpić może grad wielkości piłek golfowych. Natężenie gwałtownych opadów może wystąpić dziś, od godziny 17.00 oraz przez cały jutrzejszy dzień. Szacowana wielkość opadów to: 40 ml/m2 dzisiaj, 70 ml/m2 w nocy i 40 ml/m2 w dniu jutrzejszym. Specjaliści przewidują także możliwość wystąpienia trąb powietrznych oraz wiatrów o sile od 80 do 90 km/h. W chwili obecnej wszystkie służby gminne i powiatowe postawione są w stan gotowości. Sprawdzany jest sprzęt, który może być użyty podczas akcji ratunkowej (wozy strażackie, piły, pompy, drabiny, worki, piasek, łączność, itp.). W zbiorniku w Lubachowie przeprowadzany jest zrzut jałowy aby uzyskać w nim rezerwę powodziową.

W związku z tym prosimy mieszkańców o zabranie niezabezpieczonych przedmiotów z balkonów, przestawienie pojazdów z miejsc zagrożonych a rolników o zabezpieczenie sprzętu rolniczego.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy

 


 

 |  do góry  |