AKTUALNOŚCI

 

 

  

Pamiętając o poległych w Katyniu – uroczystości w Strzegomiu
(16.04.2014)


14 kwietnia br. obchodziliśmy 74 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji władze miasta Strzegom, poczty sztandarowe ze strzegomskich szkół oraz przedstawiciele innych placówek zgromadzili się przy Skwerze Sybiraków, by uczcić pamięć poległych.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 15.00 odegraniem Hymnu Narodowego przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą w Strzegomiu. Następnie Robert Kotowicz- nauczyciel z PSP nr 4 przywitał przybyłe delegacje, wśród których znaleźli się m.in. Wiesław Witkowski- zastępca burmistrza, Tadeusz Wasyliszyn- Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, Jerzy Orabczuk- Przewodniczący Związku Sybiraków w Strzegomiu, a także nauczyciele i uczniowie ze strzegomskich placówek oświatowych. W tym dniu szczególna uwaga była skupiona wokół osób, które doświadczyły prześladowań wbrew swojej woli i, które znalazły się na nieludzkiej ziemi- Katyniu, miejsca kaźni polskich patriotów. – Katyń i las katyński to polska nekropolia na wschodzie, symbolizująca martyrologię narodu polskiego, to wymordowanie na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. przez NKWD prawie 19 000 jeńców wojennych - polskich oficerów, przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR. Dziś w 74. rocznicę zbrodni katyńskiej społeczność ziemi strzegomskiej składa hołd wielkim Polakom, pomordowanym synom polskiej ziemi w Katyniu. Pamięć o nich to nasz obowiązek i potrzeba serca - mówił zastępca burmistrza- Wiesław Witkowski. Kolejnym punktem poniedziałkowej uroczystości było złożenie kwiatów pod obeliskiem. O godz. 15.30 w CAS „Karmel” odbyła się prezentacja patriotyczno- artystyczna w wykonaniu uczniów PSP nr 4 w Strzegomiu, którzy przygotowali wiersze oraz piękne piosenki, wprawiające publiczność w zadumę. - Katyń to nieludzka ziemia, splamiona krwią niewinnych Polaków. Jest to miejsce, którego słowami nie da się opisać i, w którym przeżyliśmy prawdziwe piekło. Jest mi bardzo przykro bo wspomnienia o tym, jak w brutalny sposób rozstrzeliwano naszych polskich oficerów, strasznie bolą – opowiadał Jerzy Orabczuk.

* * *

W obchodach Powiat Świdnicki reprezentowali: Etatowy Członek Zarządu Powiatu Sabina Cebula oraz Radny Powiatu Świdnickiego Robert Wójtowicz.

Kornelia Wilczak
Zespół ds. kontaktów z mediami UM Strzegom
źródło: www.strzegom.pl

 

   

 

 


 

 |  do góry  |