AKTUALNOŚCI

 

 

  

Pies - terapeuta z wizytą w Zespole Szkół Specjalnych w Strzegomiu
(21.02.2014)


Jest 6 luty, czwartkowy poranek, w szkole wielkie poruszenie… oczekujemy niecodziennego gościa. I wreszcie jest- na korytarzu pojawił się Niko- pies w czerwonej kamizelce terapeuty- ze swoją właścicielką, panią Magdą. Od razu podbił serca uczniów. Na początku Niko odwiedził najmłodszą grupę dzieciaków. Na to spotkanie zostały również zaproszone dzieci, korzystające w naszej szkole z zajęć terapeutycznych w ramach "Wczesnego Wspomagania". 

Trudno opisać co tam się działo… zapanowała radość wielka… maluchy mogły przytulać i głaskać Niko do woli. A on dzielnie znosił wszelkie pieszczoty, śmiech i okrzyki radości dzieciaków. Następnie Niko przywitał się z uczniami szkoły podstawowej- a jak? …oczywiście obwąchał wszystkie wyciągnięte w jego stronę dłonie. Pani Magda wyjaśniła, że tak właśnie psy się witają i zawierają znajomości. Oprócz tego dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy m.in.: co oznacza czerwona kamizelka Niko i określenie pies- terapeuta, jak trzeba pielęgnować i zajmować się psem oraz jak zachowywać się w stosunku do obcych zwierząt i jak do nich podchodzić, żeby było bezpiecznie dla nas a pies nie czuł się zagrożony, bo wtedy może być groźny. Wielkim odkryciem dla wszystkich była informacja, że psy nie lubią głaskania po głowie, zdecydowanie wolą pod szyją lub na karku. Pani Magda była pełna podziwu, ponieważ nasi uczniowie byli bardzo zainteresowani rozmową, zadawali mnóstwo pytań i okazało się, że mają sporą wiedzę na temat zachowania zwierząt i opieki nad nimi. Dużo emocji przyniósł bezpośredni kontakt z psem. Niektórzy musieli przełamać swoje opory, ponieważ Niko to duży pies. Nie było jednak zbyt trudno, bo jak tu nie pogłaskać takiego kudłatego pieszczocha. Najbardziej spodobała się wszystkim możliwość wypróbowania umiejętności Niko. Każdy mógł mu polecić wykonać jakąś sztuczkę, a on przy pomocy swojej właścicielki dzielnie wykonywał każde zadanie, za które otrzymywał od ucznia smakowitą nagrodę.

Wspólnie spędzony czas bardzo szybko minął i trudno było nam się rozstać z naszym kudłatym przyjacielem. Czekamy jednak na kolejne wizyty, bo wszyscy już wiedzą, że Niko będzie nas odwiedzał raz w miesiącu aż do wakacji. Do widzenia Niko- już niedługo znowu się spotkamy!

Zespół Szkół Specjalnych w Strzegomiu

 

   

   

 


 

 |  do góry  |