AKTUALNOŚCI

 

 

  

Technikum Górnictwa Odkrywkowego z Zespołu Szkół w Strzegomiu
na wycieczce w Bełchatowie

(20.11.2013)


Zespół Szkół w Strzegomiu realizuje projekt pn. "MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO NA DOLNYM ŚLĄSKU II - Człowiek - najlepsza inwestycja". W ramach projektu - uczniowie z klas 1, 2 i 3 Technikum Górnictwa Odkrywkowego wraz z nauczycielami: Renatą Dziurlą, Alicją Moszumańską i Jackiem Sozańskim, w dniu 19.11.2013 r. uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Bełchatowa. 

Młodzież miała okazję zobaczyć całą odkrywkę z punktów widokowych i poznać proces wydobywczy w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Kopalnię można obserwować z trzech punktów widokowych: w Kleszczewie, Żłobnicy oraz na Górze Kamieńskiej. Góra ta jest sztucznym wzgórzem o wysokości 386 m n.p.m., powstałym jako zwałowisko zewnętrzne Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Jej usypywanie rozpoczęto 6 czerwca 1977 roku, a zakończono w listopadzie 1993 roku. Na stoku góry znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk. Tam uczniowie mieli okazję do rekreacji m.in.: wjazd i zjazd ze szczytu góry, podziwianie okolicy, zjazdy torem saneczkowym, a na koniec konsumpcja smacznego obiadu.

Uczniowie pozyskali informacje na temat możliwości rekultywacji terenów kopalnianych, jak i doświadczyli tego w terenie. Młodzież wróciła z dodatkowym, cennym zasobem wiedzy w zakresie: geologii, technologii eksploatacji złóż, różnorodności maszyn górniczych i ekologii. Wycieczka ta stanowiła wielką atrakcję i wytworzyła wiele pozytywnych wrażeń. Wskazane jest, aby w przyszłości realizować tego typu wyjazdy.

Zespół Szkół w Strzegomiu

 


 

 |  do góry  |