AKTUALNOŚCI

 

 

  

Hotelarskie szlify na Malcie
(30.10.2013)


W Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy w połowie września rozpoczął się projekt Leonardo da Vinci. W ramach pierwszej mobilności na Maltę poleciała grupa uczniów (Katarzyna Bieszczad, Klaudia Ryszko, Natalia Wrzesińska, Anna Chodurek, Natalia Kyc, Justyna Solska, Paulina Rzepisko, Edyta Pietras, Przemysław Dłutkowski i Feliks Rodziewicz) wraz z opiekunem (Sebastian Krzywda). 

Przez miesiąc uczniowie mieli możliwość odbycia stażu w czterogwiazdkowych hotelach w miejscowości Cirkewwa na północy Malty. Hotele w których odbyły się staże to obiekty o najwyższym poziomie usług hotelarskich. Uczniowie mieli możliwość poznania realiów pracy w hotelarstwie i gastronomii hotelowej na Malcie. Zdobyli nowe umiejętności i doświadczenia. Projekt zakłada podniesienie kwalifikacji w zakresie hotelarstwa i gastronomii oraz języka zawodowego angielskiego. Dodatkową atrakcją były lekcje języka maltańskiego przeprowadzone w hotelu Paradise Bay. Partner maltański dołożył starań, żeby uczniowie naszej szkoły poznali chociaż podstawy tego języka. Uczniowie uczestniczyli również w zorganizowanych przez stronę maltańską wycieczkach. Mieli możliwość poznania kultury, historii i atrakcji turystycznych tego pięknego kraju. Zwiedziliśmy Vallettę - stolicę Malty, Mdinę i Rabat oraz wyspę Gozo. Ostatnie tygodnie pracy i zwiedzania zakończyła uroczysta kolacja podsumowująca miesięczny staż w trzech czterogwiazdkowych hotelach Paradise Bay, Ramla Bay Resort i Riviera Resort & Spa na Malcie. W poniedziałek 14 października odbyła się kolacja podsumowująca staż na Malcie. Tego dnia pracowaliśmy wszyscy razem przygotowując na godzinę 18.30 "Dzień Polski".

To był szczególny dzień dla stażystów i opiekuna, zwłaszcza że postanowiliśmy zaprezentować nasze umiejętności z jak najlepszej strony. W menu znalazły się typowe potrawy kuchni polskiej: barszcz z uszkami, czerwona kapusta zasmażana, zrazy wołowe i pierogi. Podczas kolacji wręczono certyfikaty i prezenty stażystom, były rozmowy, podziękowania i słowa uznania. Goście byli zachwyceni pomysłem na ten specjalny wieczór, chwalili dania. Pokazaliśmy pełen profesjonalizm. Słowa uznania skierował do stażystów dyrektor HOT & R Consulting George Schembri oraz menagerowie hoteli, w których uczniowie odbywali staże. Kolejne mobilności w ramach projektu w przyszłym roku.

Sebastian Krzywda
ZSH-T

 

   

   

 

 


 

 |  do góry  |