AKTUALNOŚCI

 

 

  

Zespół Szkół w Strzegomiu w projekcie Strefa Młodzieży
(21.10.2013)


W roku szkolnym 2013/2014 Zespół Szkół w Strzegomiu realizuje po raz drugi projekt- Strefa Młodzieży skierowany do uczniów, nauczycieli oraz rodziców, a prowadzony przez psychologów Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej z Wrocławia. W ramach projektu uczniowie szkoły mają możliwość uczestnictwa w comiesięcznych warsztatach psychologicznych, które w poprzednim roku szkolnym cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a dotyczą trudnych tematów związanych z wiekiem dorastania.

Warsztaty poprowadzi psycholog Michał Pozdał, który pomoże młodym osobom znaleźć odpowiedź na następujące problemy: Samobójstwo – czy to krzyk rozpaczy? Czy zakochanie to już miłość? Jak dobieramy się w pary? Jakie role pełnimy w związku? Czy komunikacja z partnerem jest ważna? Od bliskości do intymności? Dlaczego zdradzamy? Jak się zabezpieczyć? Na te niełatwe pytania, ale i na wiele innych, podczas comiesięcznych spotkań młodzież będzie szukała odpowiedzi. Od pierwszych dni września uczniowie Zespołu Szkół pytali o udział w projekcie, dlatego bardzo cieszę się, że SWPS realizuje kolejną edycję projektu Strefa Młodzieży. Kolejną propozycją skierowaną do uczniów Zespołu Szkół są warsztaty dla maturzystów „ Matura bez stresu”, „ Zasady autoprezentacji”, „Asertywność – umiejętności osobiste” oraz „Co jest Twoim talentem”, które pozwolą młodzieży przećwiczyć umiejętności opanowania stresu, autoprezentacji i efektywnego uczenia się, co wpłynie niewątpliwie na właściwe przygotowanie się do najważniejszych egzaminów, matury i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W ramach współpracy z Wyższą Szkołą Psychologii Społecznej odbędą się cztery spotkania dla nauczycieli oraz dwa spotkania warsztatowe dla rodziców: Jak rozmawiać z dziećmi o seksie? Warsztat poprowadzi Michał Pozdał, wykładowca SWPS i trener młodzieżowy. Celem warsztatów jest przygotowanie dorosłych, którzy zamierzają rozmawiać z młodzieżą o ludzkiej seksualności zarówno merytorycznie – co powinni wiedzieć – jak i praktycznie – w jaki sposób powinni to zrobić. Spotkanie zostało przygotowane na podstawie badań przeprowadzonych wśród młodzieży licealnej. To właśnie ich potrzeby oraz poglądy zostały wykorzystane do stworzenia scenariusza warsztatu. Trener postara się odpowiedzieć na następujące pytania:

  • W jakim wieku zacząć rozmawiać z dzieckiem seksie?

  • Co należy powiedzieć?

  • Jak poradzić sobie z własnymi uprzedzeniami oraz emocjami?

  • Co dzisiejsza młodzież wie na temat seksu?

  • Jakiego języka użyć podczas takiej rozmowy?

  • Jak zadbać o samego siebie podczas rozmowy o seksie?

Szkoła Wyższa dla rodziców

Warsztat poprowadzi Manuela Pliżga- Jonarska, mediatorka i trenerka umiejętności mediacyjnych. Celem projektu jest wsparcie rodziców w rozwianiu kompetencji komunikacyjnych i kompetencji rozwiązywania konfliktów, a także wsparcie w budowaniu relacji z dziećmi, w szczególności dziećmi w wieku dojrzewania. Ponadto przygotowanie rodziców do trudnych rozmów i wymiana doświadczeń z innymi rodzicami, będącymi w podobnej sytuacji. Już dzisiaj zapraszam rodziców uczniów Zespołu Szkół i nie tylko, na to spotkanie.

pedagog szkolny
Monika Kozłowska 

 


 

 |  do góry  |