AKTUALNOŚCI

 

 

 

Kolejne targi zdrowej żywności za nami
(09.09.2013)


W dniach 6 - 7 września na świdnickim Rynku odbywały się 7. Targi Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej "Zdrowie ma smak". Prawie 50 wystawców z kraju oraz z Czech i Niemiec prezentowało produkty z gospodarstw ekologicznych i żywność produkowaną metodami tradycyjnymi bez konserwantów m.in. miody, owoce i warzywa, zioła i przyprawy świata, przetwory owocowo-warzywne, pieczywa na zakwasie, sery kozie, krowie i owcze, wędliny, wody mineralne, oleje tłoczone na zimno, makaron bio, jaja kur zielononóżek, piwa, wina, nalewki i miody pitne.

Z roku na rok targi przyciągają coraz więcej wystawców, tym samym mieszkańcy Świdnicy i całego powiatu mają dostęp do szerokiego asortymenty żywności zdrowej, i co najważniejsze smacznej - podsumowuje targi Alicja Synowska Wicestarosta Świdnicki. Oprócz zdrowej, regionalnej żywności odwiedzający targi mieli możliwość bezpłatnych badań i konsultacji specjalistycznych między innymi: wykonać USG tarczycy i EKG serca, zbadać ostrość swojego wzroku, sprawdzić na ile niebezpieczne są znamiona występujące na naszym ciele oraz skorzystać z porad dietetyka. W ramach targów zorganizowano także konferencję z okazji X lecia Powiatowego Zrzeszenia Pszczelarzy, na której można były wysłuchać wykładu na temat "Terapia produktami Pszczelimi", który wygłosił prof. Bogdan Kędzia. Organizatorzy zadbali także o najmłodszych organizując dla nich szereg konkursów sportowo-rekreacyjnych zorganizowanych przez Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych takich jak: kręgle amatorskie, hokej uliczny, rzuty ringo, rzuty woreczkami do celu, rzut lotką do tarczy, strzały piłką na bramkę, które zorganizował i przeprowadziło. Natomiast pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy przygotowali dla dzieci i młodzież konkursy z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz pokazy prawidłowego szczotkowania zębów. Przybyłym do Rynku mieszkańcom czas umilały występy zespołów tanecznych z polski i Czech.

Tegoroczne targi zorganizowane zostały w ramach mikroprojektu pn. "Zdrowie ma smak. Produkty regionalne polsko - czeskiego pogranicza", którego głównym celem jest zwiększenie wiedzy mieszkańców polsko - czeskiego pogranicza w zakresie zasad racjonalnego odżywiania i zrównoważonej diety oraz propagowania idei tzw. zdrowej żywności. Powiat Świdnicki na realizację ww. projektu uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 11 525,15 euro oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013. Łączna wartość projektu 13 559,00 euro.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 


 

 |  do góry  |