AKTUALNOŚCI
  

 

  
Zajęcia LEGO-LOGOS w strzegomskim LO
(01.07.2013)

We wtorek (25. czerwca) w Liceum Ogólnokształcącym w Strzegomiu odbyły się warsztaty LEGO-LOGOS. Zajęcia prowadził filozof - doktor Jarosław Spychała. Wzięły w nich udział cztery grupy licealistów z klas II oraz kilkoro uczniów z klas I. Podsumowaniem spotkań był udział młodzieży w wykładzie z zastosowaniem technik multimedialnych (w tym tablicy interaktywnej). Jarosław Spychała opowiadał zebranym o „Micie superbohatera w kulturze”.  

Nazwę ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ (czyt.) wyjaśniał zebranym sam autor projektu. Można o nim poczytać na stronie http://www.lego-logos.pl/index.php/projekt: „Jest to neologizm wyprowadzony z języka starogreckiego. Pierwszy człon nazwy ‘λεγω' oznacza w języku starogreckim: czytać, myśleć, mówić. Natomiast drugi człon nazwy ‘λογος' oznacza w języku starogreckim naukę w szerokim sensie tego słowa. Inaczej mówiąc, tylko ten, kto potrafi czytać, myśleć i mówić może uprawiać naukę - osiągnąć wiedzę”.

Historia Projektu Edukacji Filozoficznej ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ jest bardzo ciekawa. Powstał on w roku 2004 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Początkowo był adresowany do studentów kierunków humanistycznych i miał zastosowanie w analizie tekstów filozoficznych. Od 2006 roku warsztaty ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ są prowadzone w szkołach na terenie całego kraju, w tym również placówkach zagranicznych. Organizowane są także szkolenia zawodowe dla nauczycieli i przedstawicieli samorządów terytorialnych.

W maju tego roku kurs licencyjny doskonalenia zawodowego w zakresie nauczania etyki i filozofii metodą. LEGO-LOGOS ukończyła nauczycielka jęz. polskiego oraz etyki strzegomskiego LO – Małgorzata Kucharska. Dzięki temu w porozumieniu z dyrektorem szkoły Tomaszem Marczakiem, który zapoznał się z propozycją przeprowadzenia warsztatów LEGO-LOGOS, zrodził się pomysł zaproszenia pana J. Spychały do naszego LO.

Zajęcia bardzo podobały się młodzieży. Mamy nadzieję, że jest to początek naszej współpracy z panem J. Spychałą. Musimy podkreślić, że poprowadził on warsztaty i wykład nieodpłatnie. Był zauroczony szkołą i zadowolony z zajęć z młodzieżą.

Jak przeczytamy na stronach internetowych: „Projekt ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem opinii publicznej, środowisk specjalistycznych oraz mediów. Na przestrzeni 7 lat istnienia ukazało się w kraju i zagranicą ponad pół tysiąca publikacji prasowych i internetowych, audycji radiowych oraz programów telewizyjnych poświeconych ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ”.

Zajęcia, których celem jest rozwijanie twórczego myślenia, odbyły się dzięki zaangażowaniu wielu osób. W ich organizację włączyła się dyrekcja szkoły, Rada Rodziców oraz nauczycielki strzegomskiego LO: M. Kucharska, B. Suwart-Orzechowska, A. Kołaczek i A. Struzik. Spotkanie nie mogłoby się odbyć bez pomocy prywatnych sponsorów. Dyrekcja szkoły, organizatorzy i uczestnicy szczególne podziękowania kierują do jednego ze sponsorów – strzegomskiej restauracji „Szafir” Renaty Pawlik.

Więcej zdjęć z zajęć można obejrzeć na stronie   https://www.facebook.com/pages/Lego-Logos/528218730561848

Zdjęcia J. Spychała
W imieniu licealistów
Katarzyna Michaliszyn

 


 

 |  do góry  |